Home
Class 11
CHEMISTRY
The molecular mass of benzene is 78 amu....

The molecular mass of benzene is 78 amu. Its percentage composition is 92.31 % C and 7.69 % H. Determine the molecular formula of benzene.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`C_(6)H_(6)`

Step I. Empirical formula of benzene
`{:("Element","Percentage","Atomic mass","Gram atoms (Moles)","Atomic ratio (Molar ratio)","Simplest whole no. ratio"),("C",92.31,12,(93.31)/(12)=7.69,(7.69)/(7.69)=1,1),("H",7.69,1,(7.69)/(1)=7.69,(7.69)/(7.69)=1,1):}`
Empirical formula of benzene = CH
Step II. Molecular formula of benzene
Empirical formula mass `= 12 +1 =13u`
Molecular mass `= 78 u`
`n=("Molecular mass")/("Empirical formula mass")=((78u))/((13u))=6`
Molecular formula `= n xx` Empirical formula `=6xx CH = C_(6)H_(6)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Competitive (MCQ)|45 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise JEE (Main)|31 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Empirical molecular fromulae and chemical equations|8 Videos
  • HYDROGEN

    DINESH PUBLICATION|Exercise LONG|1 Videos
  • NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise MCQs|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The molecular mass of an organic compound is 78 and its percentage composition is 92.4% C and 7.6% H. Determine the molecular formula of the compound.

The percentage composition of a compound C=90% and H=10% . A possible formula of the compounds is

What is the ratio of empirical formula mass to molecular formula mass of benzene?

The following is the percentage composition of a compound : Na = 16-08%, C 4.19%, 0 == 16'78% and H20 62'95% Its molecular formula is

What is the simplest formula of the compound which has the following percentage composition - Carbon 80%. Hydrogen 20% ? If the molecular mass is 30, calculate its molecular formula.

A compound has molecular mass 220 amu. If it has 54.54% carbon, 36.36% oxygen and the rest hydrogen then its molecular formula will be ?

DINESH PUBLICATION-MOLE CONCEPT-Problems for practice
  1. Four grams of copper chloride on analysis was found to contain 1.890 g...

    Text Solution

    |

  2. What is the empirical formula of Kaolin the percentage composition of ...

    Text Solution

    |

  3. The molecular mass of benzene is 78 amu. Its percentage composition is...

    Text Solution

    |

  4. An organic compound on analysis gave the following percentage composit...

    Text Solution

    |

  5. A compound of C, H and N contains the three element in the ratio of 9 ...

    Text Solution

    |

  6. 0.45 g of an organic compound gave 0.44 g of CO(2) and 0.09 g of H(2)O...

    Text Solution

    |

  7. A crystalline salt on being rendered anhydrous loses 45.6 % of its wei...

    Text Solution

    |

  8. Determine the molecular formula of the compound which contains H = 6.6...

    Text Solution

    |

  9. Compound 'A' is found to contain 36.5 % Na,25.4 % S and 38.1 % O. Its ...

    Text Solution

    |

  10. In a compound, C, H and N are present in the ratio 9 : 1: 3.5 by weigh...

    Text Solution

    |

  11. Balance the following chemical equations by hit and trial method {:(...

    Text Solution

    |

  12. Balance the following chemical equations by partial method indicating ...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the weight of iron which will be converted into its oxide (F...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the quantity of slaked lime Ca(OH)(2) required to soften 600...

    Text Solution

    |

  15. A mineral haematite (Fe(2)O(3)) contains unwanted material called gang...

    Text Solution

    |

  16. What weight of zinc would be required to produce enough hydrogen by re...

    Text Solution

    |

  17. An hourly requirement of an astronaut can be satisfied by the energy r...

    Text Solution

    |

  18. 5.82 g of a silver coin is dissolved in nitric acid. One adding soluti...

    Text Solution

    |

  19. 0.5 mole of calcium carbonate id decomposed by an aqueous solution con...

    Text Solution

    |

  20. 4.6 g of sodium is treated with excess of water. Calcium the volume of...

    Text Solution

    |