Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the molality of a solution con...

Calculate the molality of a solution containing 20.7 g of potassium carbonate in 500 mL of solution (assume density of solution `= "1g mL"^(-1)`)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
0.313 m

Mass of 500 mL of the solution `= 500 xx 1 = 500 g`
Mass of solvent (water) `= 500 - 20.7 = 479.3 g = 0.4693 kg`
Molality of solution `(m)=((20.7g))/(("138 g mol"^(-1))xx("0.4793 kg"))=0.313 "mol kg"^(-1)=0.313` m.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Competitive (MCQ)|45 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise JEE (Main)|31 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Empirical molecular fromulae and chemical equations|8 Videos
  • HYDROGEN

    DINESH PUBLICATION|Exercise LONG|1 Videos
  • NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise MCQs|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the molality of a solution containing 20.7 g of potassium carbonate dissolved in 500 mL of solution (assume density of solution = 1 g mL^(-1) ).

Calculate the molality of a solution containing 20.7g of potassium carbonate dissolved in 500 mL of soluiton (assume density of solution = 1 g mL^(-1) )

Calculate the molality of a solution containing 20.7 g potassium carbonate dissolved in 500mL of solution (assume density of solution =1 gmL^(-1) ).

Calculate the molarity of a solution containing 5 g of NaOH in 450 mL solution.

Calculates the molarity and normality of a solution containing 0.5 g of NaOH dissolved in 500 ml . solution-

What is the molarity of a solution containing 10 g of NaOH in 500 mL of solution ?

Calculate the strength of a solution containing 5 g of glucose in 200 mL of the solution.

DINESH PUBLICATION-MOLE CONCEPT-Problems for practice
  1. What volume of water should be added to 300 mL of 0.5 M NaOH solution ...

    Text Solution

    |

  2. 5.3 g of sodium carbonate have been dissolved in 500 mL of the solutio...

    Text Solution

    |

  3. A solution is prepared by dissolving 18.25 g NaOH in 200 mL of it. Cal...

    Text Solution

    |

  4. A bottle of commercial sulphuric acid (density = 1.787 gm/mL) is label...

    Text Solution

    |

  5. What will be normality of the solution obtained by adding 200 mL of pu...

    Text Solution

    |

  6. What volume of 10 M HCl and 3M HCl should be mixed to get 1 L of 6M HC...

    Text Solution

    |

  7. How many moles and how many grams of sodium chloride are present in 25...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the molality of 1M solution of sodium nitrate. The density o...

    Text Solution

    |

  9. 4 litres of water are added to 2 litres 6 molar hydrochloric acid solu...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the molality of a solution containing 20.7 g of potassium ca...

    Text Solution

    |

  11. The molality of a solution of ethyl alcohol in water in 1.55 m. How ma...

    Text Solution

    |

  12. A solution of naphthalene in benzene is 3 % by mass of naphthalene. Wh...

    Text Solution

    |

  13. A solution contains 20 g of sodium chloride in 95 cm^(3) solution. The...

    Text Solution

    |

  14. A solution has been prepared by dissolved 60 g of methyl alcohol in 12...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the molarity of sulphuric acid solution in which mole fracti...

    Text Solution

    |

  16. Concentration of glucose (C(6)H(12)O(6)) in normal blood is approximat...

    Text Solution

    |

  17. Hydrochloric acid is sold commercially as 12M solution. How many moles...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the mass percent of benzene (C(6)H(6)) and carbon tetrachlor...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the mass of urea (NH(2)CONH(2)) required to prepare 2.5 kg o...

    Text Solution

    |

  20. 0.48 g of a sample of a compound containing boron and oxygen contains ...

    Text Solution

    |