Home
Class 11
CHEMISTRY
Concentration of glucose (C(6)H(12)O(6))...

Concentration of glucose `(C_(6)H_(12)O_(6))` in normal blood is approximately 90 mg per 100 mL. What is the molarity of glucose in blood ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
0.005 M

Mass of glucose = 90 mg `= (90)/(1000) = 0.09 g`
No. of moles of glucose `= ("Mass of glucose")/("Molar mass")=(("0.09 g"))/(("180 g mol"^(-1)))=0.005` mol
Volume of solution = 100 mL = 0.1 L
Molarity of solution (M) `= ("No. of moles of glucose")/("Volume of solution in litres")=(("0.005 mol"))/(("0.1 L"))="0.005 mol L"^(-1)=0.005M`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Competitive (MCQ)|45 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise JEE (Main)|31 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Empirical molecular fromulae and chemical equations|8 Videos
  • HYDROGEN

    DINESH PUBLICATION|Exercise LONG|1 Videos
  • NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise MCQs|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If the concentration of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) in blood is 0.9 g L^(-1) . What will be the molarity of glucose in blood?

If the concentration of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) in blood is 0.9 "g L"^(-1) , what will be the molarity of glucose in blood ?

If the concentration of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) in blood is 0.72 gL^(-1) , the molarity of glucose in blood is _____ xx 10^(-3)M . (Nearest integer) [Given: Atomic mass of C=12, H=1, O=16u]

360 amu of Glucose (C_6H_12O_6) contains :

A solution of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) in water is labelled as 10% by weight . What would be the molality of the solution ?

Calculate the molecular mass of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) molecule in amu.

A solution is 0.150 mole fraction glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) and 0.850 mole fraction water (H_(2)O) . The molality of glucose in the solution is

Amount of glucose ( C_(6)H_(22)O_(6) ) required to prepare 100 mL of 0.1 M solution is:

DINESH PUBLICATION-MOLE CONCEPT-Problems for practice
  1. What volume of water should be added to 300 mL of 0.5 M NaOH solution ...

    Text Solution

    |

  2. 5.3 g of sodium carbonate have been dissolved in 500 mL of the solutio...

    Text Solution

    |

  3. A solution is prepared by dissolving 18.25 g NaOH in 200 mL of it. Cal...

    Text Solution

    |

  4. A bottle of commercial sulphuric acid (density = 1.787 gm/mL) is label...

    Text Solution

    |

  5. What will be normality of the solution obtained by adding 200 mL of pu...

    Text Solution

    |

  6. What volume of 10 M HCl and 3M HCl should be mixed to get 1 L of 6M HC...

    Text Solution

    |

  7. How many moles and how many grams of sodium chloride are present in 25...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the molality of 1M solution of sodium nitrate. The density o...

    Text Solution

    |

  9. 4 litres of water are added to 2 litres 6 molar hydrochloric acid solu...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the molality of a solution containing 20.7 g of potassium ca...

    Text Solution

    |

  11. The molality of a solution of ethyl alcohol in water in 1.55 m. How ma...

    Text Solution

    |

  12. A solution of naphthalene in benzene is 3 % by mass of naphthalene. Wh...

    Text Solution

    |

  13. A solution contains 20 g of sodium chloride in 95 cm^(3) solution. The...

    Text Solution

    |

  14. A solution has been prepared by dissolved 60 g of methyl alcohol in 12...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the molarity of sulphuric acid solution in which mole fracti...

    Text Solution

    |

  16. Concentration of glucose (C(6)H(12)O(6)) in normal blood is approximat...

    Text Solution

    |

  17. Hydrochloric acid is sold commercially as 12M solution. How many moles...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the mass percent of benzene (C(6)H(6)) and carbon tetrachlor...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the mass of urea (NH(2)CONH(2)) required to prepare 2.5 kg o...

    Text Solution

    |

  20. 0.48 g of a sample of a compound containing boron and oxygen contains ...

    Text Solution

    |