Home
Class 12
PHYSICS
The two blocks, m= 10 kg and M = 50 kg a...

The two blocks, m= 10 kg and M = 50 kg are free to move as shown. The coefficient of static friction between the blocks is 0.5 and there is no friction between M and the ground. A minimum horizontal force F is applied to hold m against M that is equal to -

A

100 N

B

50 N

C

240 N

D

180 N

Text Solution

Verified by Experts

Limiting condition for m to not slip in vertical downward direction, `mg-muN`
`rArrN=(mg)/(mu)=(100)/(0.5)=200N`
Same normal force would accelerate M, thus
`a_(M)=(200)/(50)=4m//s^(2)` Taking m+M as system
`F=(m+M).4=240N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PRACTICE TEST-6

    CAREER POINT|Exercise PHYSICS|44 Videos
  • REVISION TEST 2

    CAREER POINT|Exercise PHYSICS|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The coefficient of static friction between the two blocks shown in figure is mu and the table is smooth. What maximum horizontal forced F can be applied to he block of mass M so that the block move together?

Two blocks of Masses M and 2M are connected by a spring of stiffness k .The coefficient of friction between the blocks and the surface is mu Find the minimum constant force F to be applied to 2m in order to slide the mass M .

Consider the shown arrangement. The coefficient of friction between the two blocks is 0.5 . There is no friction between the 4 kg block and of 12 N is applied on the 2 kg block as shown in the figure, the acceleration of the 4 kg block would be

Two blocks of masses m and 2 m are placed one over the other as shown in figure.The coefficient of friction between m and 2m is mu and between 2m and ground is (mu)/(3) . If a horizontal force F is applied on upper block and T is tension developed in string, then choose the incorrect alternative.

In Fig. 6-37, a block of mass m = 5.0 kg is at rest on a ramp. The coefficient of static friction between the block and ramp is not known. Find the magnitude of the net force exerted by the ramp on the block.

Two blocks of masses m_(1) = 10 kg and m_(2) = 20 kg are connected by a spring of stiffness k = 200 N/m. The coefficient of friction between the blocks and the fixed horizontal surface is mu = 0.1 . Find the minimum constant horizontal force F (in Newton) to be applied to m1 in order to slide the mass m_(2) . (Take g = 10 m//s^(2) )

In the arrangement shown in figure coefficient of friction between 5kg block and incline plane is mu=0.5 . Friction force acting on the 5kg block is

A block A with mass 100kg is resting on another block B of mass 200kg. As shown in figure a horizontal rope tied to a wall hold it. The coefficient of friction between A and B is 0.2 while coefficient of friction between B and the ground is 0.3 . the minimum required force F to start moving B will be.

Two blocks of masses 'm' and and 'M' are arranged as shown in the The coefficient of friction between the two blocks is 'mu' , where as between the lower block and the horizontal surface is zero. Find the force 'F' to be applied on the upper block for the system to be under equilibrium ? .

CAREER POINT-REVISION TEST 1-PHYSICS
  1. A chain consisting of 5 links each of mass 0.1 kg is lifted vertically...

    Text Solution

    |

  2. Block A and C start from rest and move to the right with acceleration ...

    Text Solution

    |

  3. The two blocks, m= 10 kg and M = 50 kg are free to move as shown. The ...

    Text Solution

    |

  4. As per given figure to complete the circular loop what should be the r...

    Text Solution

    |

  5. A car (treat it as particle) of mas 'm' is accelerating on a level smo...

    Text Solution

    |

  6. A body of mass 2kg slides down a curved track which is quadrant of a c...

    Text Solution

    |

  7. A uniform chain of length L and mass M overhangs a horizontal table wi...

    Text Solution

    |

  8. A moving body with a mass m(1) strikes a stationary body of mass m(2)....

    Text Solution

    |

  9. Consider a sytem of two particles having masses m(1) and m(2). If the ...

    Text Solution

    |

  10. A thin wire of length L and uniform linear mass density rho is bent in...

    Text Solution

    |

  11. In the arrangement shown in figure two equal masses (each m) hung ligh...

    Text Solution

    |

  12. Two spheres each of mass M and radius R//2 are connected at their cent...

    Text Solution

    |

  13. A tunnel is dug along a diameter of the planet. A particle is dropped ...

    Text Solution

    |

  14. A planet revolves in elliptical orbit around the sun. (see figure). Th...

    Text Solution

    |

  15. A particle at the end of a spring executes simple harmonic motion with...

    Text Solution

    |

  16. The matallic bob of a simple pendulum has the relative density rho. Th...

    Text Solution

    |

  17. A block of mass M is suspended from a wire of length L, area of cross-...

    Text Solution

    |

  18. The diagram (figure) shows a venturimeter, through which water is flow...

    Text Solution

    |

  19. Equal masses of three liquids A, B and C have temperature 10^(@)C, 25^...

    Text Solution

    |

  20. The density of carbon dioxide gas at 0^(@)C and at pressure 1.0 xx 10^...

    Text Solution

    |