Home
Class 12
CHEMISTRY
"A commerically available sample of sulp...

`"A commerically available sample of sulphuric acid is 15% "H_(2)SO_(4)" by mass" ("density "= 1.10 g mL^(-1)). Calculate :`
Molarity
Normality
Molality of solution.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1.68M
3.36M
1.8 M

Calcultion of molality of solution
Mass os `H_(2)SO_(4)` in solution= 15 g
Mass os solvent (water) = 100-5 = 85 g
Molar mass of `H_(2)SO_(4) = 98 " g mol"^(-1)`
`"Molality of solution (m)"=("Mass of" H_(2)SO_(4)//"Molar mass of" H_(2)SO_(4))/("Mass of water in kg")`
`=(15g//(98" g mol"^(-1)))/((85//1000 kg))=1.8 m`
Step II. Calcultation of molarity of solution
`"Density of solution"=1.10" g mol"^(-1)`
`"Volume of 100 g of solution"=("Mass")/("Density")((100g))/((1.10" g mL"^(-1)))=90.9 mL`
`"Molarity of solution (M)"=("Mass of" H_(2)SO_(4)//"Molar mass of" H_(2)SO_(4))/("Volume of solution in litres")`
`((15g)//(98" g mol"^(-1)))/((90.9//1000 L))=1.68 M`.
Step III. Calculatation of normallity of solution
Normality of solution = `"Molarity "xx "Basicity"=(1.68xx2)=3.36 N`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A commerically availabe sample of sulphuric acid is 15% H_(2)SO_(4) by weight (density = 1.10 g mL^(-1) ). Calculate (i) molarity (ii) normality and (iii) molality of the solution.

Calculate the molar mass of sulphuric acid (H_(2)SO_(4)) .

Concentrated aqueous sulphuric acid is 98% H_(2)SO_(4) by weight and has a density of 1.80 gmL^(-1) . Molarity of solution

Commerically available concentrated hydrochloric acid contains 38% HCl by mass and density 1.19 g cm^(-3) . Calculate the molarity of this solution.

Commercially available sulphuric acid contains 93% acid by mass and has a density of 1.84 g mL^(-1) . Calculate (i) the molarity of the solution (ii) volume of concentrated acid required to prepare 2.5 L of 0.50 M H_(2)SO_(4)

A solution of sulphuric acid in water that is 25% h_(2)SO_(4) by mass has a density of 1.178gmL^(-1) . Which expression gives the molarity of this solution?

The density of a solution containing 13% by mass of sulphuric acid is 1.09 g..mL . Calculate the molarity and normality of the solution.

Molarity: A sample of commercial sulphuric acid is 98% H_(2) SO_(4) by mass and its specfic gravity is 1.84 . Caculate the molartiy of this sulburic acid solution. Strategy: The density of a solution (grams per milliliter) is numercially equal to its specific gravity. Thus, the density of the solution is 98% H_(2) SO_(4) by mass. Thus, every 100g of soultuon contains 98g of pure H_(2) SO_(4) . From the mass of H_(2) SO_(4) . we calculate its moles and from the density , we calculate its volume. Finally, we calculate molartity using its definition.