Home
Class 12
CHEMISTRY
The density of a solution prepared by di...

The density of a solution prepared by dissolving 120 g of urea (mol. Mass=60 u) in 1000 g of water is 1.15 g/mL. The molarity if this solution is

A

0.50 M

B

1.78 M

C

1.02 M

D

2.05 M

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

Mass of solution=(1000+120)=1120 g
Volume of solution
=`((1120g))/(115 g mL^(-1))=973.9 mL`
`"Molarity (M)=((120g)//(60 g mol))/(973.9//(1000K))`
`=2.05 molL^(-1)=2.05 M`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Dissolving 120 g of urea (molecular mass = 60) in 1000 g of water gave a solution of density 1.15 g/mL. The molarity of the solution is :

Dissolving 120g of urea (mol wt = 60) in 1000g of water gave a solution of density 1.15 g/mL. The molarity of the solution is

Dissolving 120g of urea (mol wt 60) in 100 g of water gave solution of density 1.158g//mL . The molarity of the solution is

Dissolving 120g of urea (Mw = 60) in 1000 g of water gave a solution of density 1.15 g mL^(-1) . The molarity of solution is:

The molarity of solution containing 15.20 g of urea, (molar mass = 60) dissolved in 150 g of water is