Home
Class 9
CHEMISTRY
What mass of sodium hydroxide must be di...

What mass of sodium hydroxide must be dissovled in 500 mL of solution so that the strength of the solution may be 10 g/L ?

Text Solution

Verified by Experts

Strength of solution = `("Mass of solute")/("Volume of solution in litres")`
Strength of solution = 10 g/L = `10 gL^(-1)`
Volume of solution = 500 mL = 0.5 L
`therefore` Mass of NaOH (solute) = `(10 gL^(-1)) xx (0.5 L) = 5 g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IS MATTER AROUND US PURE

    DINESH PUBLICATION|Exercise N.C.E.R.T|20 Videos
  • IS MATTER AROUND US PURE

    DINESH PUBLICATION|Exercise Very Short Answer Questions|58 Videos
  • ATOMS AND MOLECULES

    DINESH PUBLICATION|Exercise LONG ANSWER QUESTIONS|24 Videos
  • MATTER IN OUR SURROUNDINGS

    DINESH PUBLICATION|Exercise (LAQs) Long Answer Questions|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

10 g if NaOh us dissolved in 200 mL of solution. Calculate the strength.

40 mg of pure sodium hydroxide is dissolved in 10 L of distilled water. The pH of the solution is

0.115gm of sodium metal was dissolved in 500ml of the solution in distilled water. The normality of the solution would be -

0.115 gm of sodium metal was dissolved in 500 ml of the solution in distilled water. Calculate the molarity of the solution ?

When sodium hydroxide solution is electrolysed :

Calculate the molality of a solution containing 20.7 g of potassium carbonate dissolved in 500 mL of solution (assume density of solution = 1 g mL^(-1) ).