Home
Class 12
CHEMISTRY
A buffer solution is prepared by mixing ...

A buffer solution is prepared by mixing 10 mL of 1.0 M acetic acid and 20 mL of 0.5 M sodium acetate and then diluted to 100 mL with distilled water, The pH of the buffer solution is (`pK_(a)` of acetic acid is 4.76 )

A

4.84

B

5.21

C

4.34

D

4.76

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Milliequivalents of acetic acid = 10 mL `xx 1.0`M
`"Milliequivalents of sodium acetate" = 2.0 mL xx 0.5 M `
From Henderson equation,
pH = `pK_(a) + log [("salt")/("acid") ] `
here, ` " " pK_(a) = 4.76 " " [ " for acetic acid " ]`
`therefore " " pH = 4.76 + log ( (0.5 xx 20)/(10 xx 1.0))`
pH = 4.76
Hence, option (d) is correct .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the pH of solution prepared by mixing 40 ml of 0.1 M acetic acid with 40 ml of 0.1 M sodium acetate, Given K_a = 10 ^(-5)

A buffer solution is prepared by mixing 50 mL of 0.2 M of acetic acid with .x. mL of 0.2 M of NaOH solutions. If pH of the resulting buffer solutions is 4. 7 then value of .x. is (Ka= 2xx10 ^(-5))

50 mL of 0 . 02 M Na OH solution is mixed 50 mL of 0 . 6 M acetic acid solution, the pH of resulting solution is ( pK_(a) pf acetic acid is 4 . 76, log 5 = 0 . 70 )

If in 100 mL of an aqueous HCI of pH 10, 900 mL of distilled water is added, the pH of the resultant solution will be

50 ml of 0.1 M solution of sodium acetate and 50 ml of 0.01 M acetic acid are mixed . The pKa of acetic acid is 4.76 The P^(H) of the buffer solution is

75 mL of 0.2 M HCl is mixed with 25 mL of 1 M HCl. To this solution, 300 mL of distilled water is added. What is the pH of the resultant solution?

If 20 mL of 0.4 N NaOH solution completely neutralised 40 mL of a dibasic acid, the molarity of the acid solution is