Home
Class 12
PHYSICS
Figure shows the variation of electric f...

Figure shows the variation of electric field intensity E versus distance x. What is the potential difference between the point at x = 2 m and at x = 6 m from O?

A

30 V

B

60 V

C

40 V

D

80 V

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROSTATIC POTENTIAL AND CAPACITANCE

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT SECTION - B|38 Videos
  • ELECTROSTATIC POTENTIAL AND CAPACITANCE

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT SECTION - C|53 Videos
  • ELECTROSTATIC POTENTIAL AND CAPACITANCE

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE|20 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT SECTION - D Assertion-Reason Type Questions|25 Videos
  • GRAVITATION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT SECTION - D (ASSERTION-REASON TYPE QUESTIONS)|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Figure shows the variation of electric field intensity E versus distance x. The magnitude potential difference between the point at x = 0 to x = 6 m will be

Figure shows the variation of electric field intensity E with distance x. The potential difference between the point x = 0 and x= 5m is

Show that the electric field intensity at a point can be given as negative of potential gradient.

If the electric field is given by vec(E ) = ((100)/(x^(2)))i the potential difference between points x=10m and x=20m in volts is

A uniform electric field is present in the positive x - direction. If the intensity of the field is 5 NC^-1 then find the potential difference (V_B - V_A) between two points A (0 m, 2 m) and B (5 m, 3 m).

Electric field at a distance x from the origin is given as E =(100N-m^2//C)/x^2 . Then potential difference between the points situated at x = 10 m and x = 20m is :-

A uniform electric field of 30NC^(-1) exists along the X-axis calculate the potential difference V_(B)-V_(A) between the points A (4m,2m) and B(10m,5m).

Electric field intensity in a region of space is given by vecE=10x^(2)hati N//C . What will be potential difference between point A(2, 5) and B(-1, 10)?

AAKASH INSTITUTE-ELECTROSTATIC POTENTIAL AND CAPACITANCE -ASSIGNMENT SECTION - A
  1. The potential gradient is a

    Text Solution

    |

  2. The electric potential V at any point x, y, z (all in meters) in space...

    Text Solution

    |

  3. Figure shows the variation of electric field intensity E versus distan...

    Text Solution

    |

  4. Figure shows a set of equipotential surfaces. The magnitude and direct...

    Text Solution

    |

  5. Determine the electric field strength vector if the potential of this ...

    Text Solution

    |

  6. If on the x - axis electric potential decreases uniform from 60 V to 2...

    Text Solution

    |

  7. An infinite sheet of charge has surface charge density sigma . The se...

    Text Solution

    |

  8. Two small spheres, each carrying a charge q are placed r m apart and t...

    Text Solution

    |

  9. Work done in moving a charge q coulomb on the surface of given charged...

    Text Solution

    |

  10. If an alpha particle and a proton are accelerated from rest by a poten...

    Text Solution

    |

  11. What will be electric potential at any point on the perpendicular bise...

    Text Solution

    |

  12. The work done in moving an electric charge q in an electric field does...

    Text Solution

    |

  13. A particle A has chrage +q and a particle B has charge +4q with each o...

    Text Solution

    |

  14. If 50 joule of work must be done to move an electric charge of 2 C fro...

    Text Solution

    |

  15. A proton has a mass 1.67 xx 10^(-27) kg and charge + 1.6 xx 10^(-19)C....

    Text Solution

    |

  16. Calculate the work done in taking a charge - 2 xx 10^(-9)C from A to ...

    Text Solution

    |

  17. The electric potential at a distance of 3 m on the axis of a short dip...

    Text Solution

    |

  18. The electric potential in volt due to an electric dipole of dipole mom...

    Text Solution

    |

  19. An electric dipole of length 2cm is placed with its axis making an ...

    Text Solution

    |

  20. Two electrons each moving with a velocity of 10^(6) ms^(-1) are relea...

    Text Solution

    |