Home
Class 11
CHEMISTRY
An organic compound contains 69% carbon ...

An organic compound contains 69% carbon and 4.8% hydrogen, the remainder being oxygen. Calculate the masses of carbon dioxide and water produced when 0.20 g of this compound is subjected to complete combustion.

Text Solution

Verified by Experts

Step 1. Calculation of mass of `CO_(2)` produced
Mass of compound = 0.20 g
Percentage of carbon = 69 g
`"Percentage of carbon"=(12)/(44)=("Mass of carbon dioxide formed")/("Mass of compound") xx 100`
`69= (12)/(44)=("Mass of carbon dioxide formed")/((0.20g)) xx 100`
`:. "Mass of" CO_(2) "formed" = (69 xx 44 xx (0.20g))/(12 xx 100)=0.506g`
Step II. Calculation of mass of `H_(2)O` produced
Mass of compound=0.20g
Percentage of hydrogen = 4.8%
`4.8 = (2)/(18) xx ("Massof water formed")/("Mass of compound") xx 100`
`:. "Mass of" H_(2)O "formed"=(4.8 xx 18 xx (0.20 g))/(2 xx 100)=0.0864 g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FUNDAMENTALS OF ORGANIC CHEMISTRY

    FULL MARKS|Exercise Additional Questions Solved (3-Mark Questions)|54 Videos
  • EXAMINATION QUESTION PAPER - MARCH 2019

    FULL MARKS|Exercise PART-IV|10 Videos
  • HALOALKANES AND HALOARENES

    FULL MARKS|Exercise Additional Questions Solved (5-Marks Questions)|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An acid of molecular mass 104 contains 34.6% carbon, 3.85% hydrogen and the rest is oxygen. Calcualte the molecualr formula of the acid.

A compound contains 32% carbon, 4% hydrogen and rest oxygen. Its vapour density is 75. Calculate the empirical and molecular formula.

An organic compound present in vinegar has 40% carbon , 6.6% hydrogen and 53.4% oxygen. Find the empirical formula of the compound.

0.12 g of an organic compound gave on combustion 0.18 g of water and 0.11 g of CO_(2) . Calculate the percentage of C and H in the organic compound.