Home
Class 12
MATHS
Volume occupied one molecule of water (d...

Volume occupied one molecule of water `(density = 1g cm^(-3))` is :-

A

`3.0 xx 10^(-23) cm^(3)`

B

`5.5 xx 10^(-23) cm^(3)`

C

`9.0 xx 10^(-23) cm^(3)`

D

`6.023 xx 10^(-23) cm^(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g cm^(3) )

Volume occupied by 1 mole water (density = 1 g cm^-3 ) is

What is the volume of one molecules of water (density of H_(2) O = 1 g cm^(-3) ) b. What is the radius of the water molecule assuming it be spherical. c. Calculate the radius of the oxygen atom, assuming the oxygen atom occupies half of the volume occupied by the water molecule.

The density of water at 4^(@)C is 1.0 xx 10^(3)kg m^(-3) . The volume occupied by one molecule of water is approximately (N_(A) = 6.0 xx 10^(23)) :

If the density of water is 1 g cm^(-3) then the volume occupied by one molecule of water is approximately