Home
Class 12
PHYSICS
Earth receives energy at the rate of 2.5...

Earth receives energy at the rate of `2.5"cal /cm"^2` min . Calculate the number of photons received on the Earth. Per `cm^2` per minute if the average wavelength of solar light is 500 nm. Take 1 calorie = 4.2 J

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem of calculating the number of photons received on Earth per cm² per minute when the energy received is 2.5 cal/cm²/min and the average wavelength of solar light is 500 nm, we can follow these steps: ### Step 1: Convert Energy from Calories to Joules We know that 1 calorie = 4.2 Joules. Therefore, we can convert the energy received in calories to joules. \[ \text{Energy received} = 2.5 \, \text{cal/cm}^2/\text{min} \times 4.2 \, \text{J/cal} = 10.5 \, \text{J/cm}^2/\text{min} \] ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS - 1|4 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS - 2|10 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|15 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Solar constant is defined as energy received by Earth per cm^(2) per minute. Find the dimensions of solar constant.

How many photons are received on earth per cm^-2 per hour if the energy from the sun reaching on the earth is at the rate of 2cal cm^(-2) min^(-1) and average wavelength of solar light be taken as 5500Å. Use h=6.6xx10^(-34)J , c=3xx10^8ms^(-1) and 1cal =4,2J

Energy from the sun is received on the earth at the rate of 9J//cm^(2)// minute. The average wavelength of solar light is taken as 5500 Å. How many photons are received on the earth per cm^(2) per minute? [h=6.6xx10^(-34)J-s]

Energy from the sun is recived on earth at the rate of 2 cal per cm^(2) per min. If avergae wavelength of solar light be taken at 5500 A then how many photons are recived on the earth per cm^(2) per min ? (h =6.6 xx 10^(-34)J-s, 1cal = 4.2J)

What is the number of proton of light with wavelength 300 nm that provide 2J of energy ?

The earth receives solar energy at the rate of 2 cal Cm^(-2) per minute. Assuming theradiation tobeblack body in character, estimate the surface temperature of the sun. Given that sigma =5.67 xx10^(-8) Wm^(-2)K^(-4) and angular diameter of the sun =32 minute of arc.

Calculate the heat energy received by 5 m^2 area on the Earth's surface in 1 minute, assuming that 47 % of the solar energy strikes the Earth's surface.

When the sun is directly overhead, the surface of the earth receives 1.4 xx (10^3) W (m^-2) of sunlight. Assume that the light is monochromatic with average wavelength 500mn and that no light is absorbed in between the sun and the earth's surface. The distance between the sun and the earth is 1.5 xx (10^11) m. (a) Calculate the number of photons falling per second on each square metre of earth's surface directly below the sun. (b) How many photons are there in each cubic metre near the earth's surface at any instant? (c) How many photons does the sun emit per second?

Calculate the number of photons emitted per second by a 10 W sodium vapour lamp. Assume that 60% of the consumed energy is converted into light. Wavelengths of sodium light =590nm.

MODERN PUBLICATION-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER -CHAPTER PRACTICE TEST
  1. Earth receives energy at the rate of 2.5"cal /cm"^2 min . Calculate th...

    Text Solution

    |

  2. Define the term 'stopping potential' in relation to photoelectric effe...

    Text Solution

    |

  3. How the kinetic energy of ejected electrons depends on the intensity o...

    Text Solution

    |

  4. A proton and an electron have same velocity. Which one has greater de ...

    Text Solution

    |

  5. What would be the de Broglie wavelength of an electron possessing 100 ...

    Text Solution

    |

  6. Find the momentum of a wavelength 0.03Å if planck's constant is h.

    Text Solution

    |

  7. (a) Why photoelectric effect cannot be explained on the basis of wave ...

    Text Solution

    |

  8. The graph shows variation of stopping potential V(0) versus frequency ...

    Text Solution

    |

  9. Plot a graph showing variation of de-broglie wavelength lambda versus ...

    Text Solution

    |

  10. A photon and an elecron have the same de Broglie wavelength. Which has...

    Text Solution

    |

  11. Show that the do Broglie wavelength lamda of an electron of energy ...

    Text Solution

    |

  12. Define threshold frequency and work function of a metal. Show that do ...

    Text Solution

    |

  13. Light of intensity I and frequency nu is incident on a photosensitive ...

    Text Solution

    |

  14. Write the three characteristic features in photoelectric effect which...

    Text Solution

    |

  15. In a plot of photoelectric current versus anode potential, how does ...

    Text Solution

    |

  16. An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50kV...

    Text Solution

    |