Home
Class 12
PHYSICS
A block of mass 0.50 kg is moving with s...

A block of mass 0.50 kg is moving with speed of `2.00 ms^(-1)` on a smooth surface. It strikes another mass of 1.00 kg and then they move together as a single body. The energy loss during the collisions is

A

0.16 J

B

1.00 J

C

0.67 J

D

0.34 J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

Initial kinetic energy of the system
`KE_i=1/2"mu"^2+1/2M(0)^2=1/2xx0.5xx2xx2+0=1J`
For collision applying conservation of linear momentum `mxxu=(m+M)xxv`
`:. 0.5xx2=(0.5+1)xxvimplies v=2/3 m//s`
Final kinetic energy of the system is
`KE_f=1/2(m+M)v^2=1/2(0.5+1)xx2/3xx2/3=1/3J`
`:.` Energy loss during collision=`(1-1/3)J=0.67J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK , POWER , ENERGY AND COLLISIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Multiple Choice Questions (LEVEL-II)|67 Videos
  • WORK , POWER , ENERGY AND COLLISIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Multiple Choice Questions (LEVEL-III)|5 Videos
  • WAVE OPTICS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Recent Competitive Questions|18 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass m =3.513 kg is moving along the X-axis with a speed of 5.00 ms^(-1) The magnitude of its momentum as recorded is :

A bullet of mass 0.04 kg moving with a speed of 90 m s^(-1) enters a heavy wooden block and is stopped after a distance of 60 cm. What is the average resistive force exerted by the block on the bullet?

A metal ball of mass 2 kg moving with a velocity of 36 km./h has a head on collision with a stationary ball of mass 3 kg. If after the collision the two balls move together, the loss in K.E. due to collision is :

A body of mass 5 kg moving with a velocity of 6 m s^(-1) collide with another body of mass 2 kg which is at rest. Afterwards they move in the same direction as before. If the velocity of the body of mass 2 kg 10 ms^(-1) , find the velocity and kinetic energy to the body of mass 5 kg.

A bullet of mass 0.012 kg and horizontal speed 70ms^(-1) strikes a block of wood of mass 0.4 kg and instantly comes to rest with respect to the block. The block is suspended from the ceiling by means of thin wires. Calculate the height to which the block rises. Estimate the loss in kinetic energy.

A body of mass 5 kg collides elastically with a stationary body of mass 2.5 kg. After the collision, the 2.5 kg body begins to move with a kinetic energy of 8). Assuming the collision to be one-dimensional, the kinetic energy of the 5 kg body before collision is:

MODERN PUBLICATION-WORK , POWER , ENERGY AND COLLISIONS-Revision Test
  1. A block of mass 0.50 kg is moving with speed of 2.00 ms^(-1) on a smoo...

    Text Solution

    |

  2. A ball is dropped from height of Im. If coefficient of restituion betw...

    Text Solution

    |

  3. A metal ball hits a wall and does not rebound, where as  b a rubber ba...

    Text Solution

    |

  4. The velocity of a body of mass 2.5 kg is changed from vecVi =(3hati-4h...

    Text Solution

    |

  5. The value of 1 Mev is equal to :

    Text Solution

    |

  6. A particle is projected vertically upwards with a velocity given by V=...

    Text Solution

    |

  7. A spring of constant 5xx10^(3) N/m is stretched initially by 5 cm from...

    Text Solution

    |

  8. Consider the following two statements. a. Linear momentum of a sys...

    Text Solution

    |

  9. A body of volume V and dinsity p is raised through height h in a liqiu...

    Text Solution

    |

  10. A child is swinging a swing. He is one metre above the ground at the l...

    Text Solution

    |

  11. A canon shell explodes in mid air, its total

    Text Solution

    |

  12. A body at rest may have :

    Text Solution

    |

  13. A car is moving along a straight horizontal road with a speed V. If th...

    Text Solution

    |

  14. If a body of mass m moving with velocity v collides with another body ...

    Text Solution

    |

  15. A ball is projected vertically upward with an initial velocity. Which ...

    Text Solution

    |

  16. A motor with an efficiency of 90% drives a pump, whose efficiency is 6...

    Text Solution

    |

  17. A lorry and a car moving with the same kinetic energy are bought to re...

    Text Solution

    |

  18. The power of motor pump is 2 KW. The water raised by the pump per minu...

    Text Solution

    |

  19. The energy required to accelerate a car from rest to 10 ms^(-1) is W. ...

    Text Solution

    |

  20. A man weighing 60 kg lifts a body of 15 kg to a top of building 10 m h...

    Text Solution

    |

  21. A sphere of mass M moving with velocity w collides elastically with an...

    Text Solution

    |