Home
Class 12
PHYSICS
A copper rod length 1 am and area of cro...

A copper rod length 1 am and area of cross - section `0.1" m"^(2)` has its end maintained at `100^(@)C` by means of 0.4 KW electric heater. What is temperature of other end in steady state ? `(K=400W//mK)` :

A

`90^(@)C`

B

`100^(@)C`

C

`70^(@)C`

D

None of the above

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Temp. of `100^(@)C` is maintained if lost second is `0.4` in kW.
i.e `(Q)/(t)=0.4xx10^(3)`
If T be the temperature of other end of rod
then `("k A"(100-T))/(d)=0.4xx10^(3)`
`(400xx0.1xx(100-T))/(1)=0.4xx10^(3)`
`rArrT=90^(@)C`
Hence correct choice is (a).
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TRANSFERENCE OF HEAT

    MODERN PUBLICATION|Exercise Multiple Choice Questions (Level - II)|49 Videos
  • TRANSFERENCE OF HEAT

    MODERN PUBLICATION|Exercise Multiple Choice Questions (Level - III) Questions From AIEEE/JEE Examination)|5 Videos
  • SOLIDS & SEMICONDUCTOR DEVICES

    MODERN PUBLICATION|Exercise Revision Test|28 Videos
  • UNIFORM CIRCULAR MOTION

    MODERN PUBLICATION|Exercise Revision Test |57 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A negligbly small current is passed through a wire of length 15m, uniform cross - section 6.0xx10^(-7)m^(2) and its resistance is measured to be 5.0Omega . What is the resistivity of the material at the temperature of the experiment?

A closely wound solenoid of 2000 turns and area of cross section 1.6 xx 10^(-4) m^(2) , and carrying a current of 4.0 A, is suspended through its centre allowing it to turn in a horizontal plane. What is the the magnetic moment asociated with the solenoid ?

A steel wire of length 0.20m and uniform cross section 10^(-6)m^(2) is tied rigidly at both ends. The temperature of the wire is changed from 40^(@) C to 20^(@)C . Calculate the thermal tension in the wire given alpha =1.1. xx 10^(-5)//.^(@)C and Y=2xx10^(11)Nm^(-2)