Home
Class 12
CHEMISTRY
The ionisation enthalpy of sodium is 495...

The ionisation enthalpy of sodium is 495 kJ `"mol"^(-1)`. How much energy is needed to convert atoms present in 2.3 mg of sodium to sodium ions?

A

24.75 J

B

49.5 J

C

99 J

D

23 J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

I.E. `=495kJ"mol"^(-1)`
Energy needed to ionize(1 mol) 23 g of sodium vapiur `=495kJ`
Energy needed to ionize `2.3xx10^(-3)g` of sodium vapour `=495/23xx 2.3xx10^(-3)=49.5J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND PERIODICITY IN PROPERTIES

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (LEVEL -II)|55 Videos
  • CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND PERIODICITY IN PROPERTIES

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (LEVEL-III)|6 Videos
  • CHEMISTRY OF s-BLOCK ELEMENTS

    MODERN PUBLICATION|Exercise RECENT EXAMINATION QUESTIONS|6 Videos
  • COORDINATION COMPOUNDS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Recent Examination Questions|21 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Ionisation enthalpy of litium is 520kJ"mol"^(-1) How much energy in joules must be needed to convert all atoms of lithium to ions present in 7 mg of lithium vapours?

The ionisation potential of hydrogen atom is 13.6 V. How much energy need to be supplied to ionise the hydrogen atom in the first excited state ?

The ionisation energy of H atom is x kJ. The energy required for the electron to jump from n=2 to n=3 will be

The ratio of mass of 1 mole of sodium and 10^23 atoms of sodium is :

The standard enthalpy of formation of NH_(3) is - 46.0 kJ mol^(-1) . If the enthalpy of formation of H_(2) from its atoms is - 436 kJ mol^(-1) and that of N_(2) is - 712 kJ mol^(-1) , the average bond enthalpy of N - H bond is NH_(3) is