Home
Class 12
CHEMISTRY
A solution is obtained by mixing 300 g o...

A solution is obtained by mixing 300 g of 25% solution and 400 g of 40% solution by mass. Calculate the mass percentage of the resulting solution.

Text Solution

Verified by Experts

300 g of 25% solution contains solute =`(300 xx 25 )/( 100 ) = 75 g`
400 g of 40% solution contains solute `= (400 xx 40 )/( 100 )`
Total solute = 75 + 160 = 235 g
Total solution = 300 + 400 = 700 g
% of solute in the final solution `=(235)/(700 )xx 100`
= 33.5%
% of water in the final solution = 100 - 33.5
= 65.5%
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    MBD -HARYANA BOARD|Exercise LATQ ( LONG ANSWER TYPE QUESTIONS )|25 Videos
  • SOLUTIONS

    MBD -HARYANA BOARD|Exercise VSATQ ( VERY SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS )|21 Videos
  • SOLID STATE

    MBD -HARYANA BOARD|Exercise LONG ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    MBD -HARYANA BOARD|Exercise LONG ANSWER TYPE QUESTIONS|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solution is obtained by mixing 300 g of 25% solution and 400 g of 40% solutionby mass. Calculate the mass percentage of solute in the resulting solution.

500g of 30% (w/w) solution is mixed with 400g of 25% (w w ) solution.Mass percentage of the resulting solution is

15g of methyl alcohol is present in 100 mL of solution. If density of solution is 0.90 g mL^(_1) . Calculate the mass percentage of methyl alcohol in solution

18 g of sucrose is dissolved in 162 g of water. Calculate the mass percentage of solution:

15g of methyl alcohol is present in 100 mL of solution. If the density of solution is 0.96 "g mL"^(-1) , calculate the mass percentage of methyl alcohol in solution.

Calculate the concentration of a solution obtained by mixing 300 g of 25% by weight solution of NH_(4)Cl and 150 g of 40% by weight solution of NH_(4)Cl .

The density of a solution containing 40% by mass of HCl is 1.2 g/mL. Calculate the molarity of the solution.