Home
Class 12
CHEMISTRY
Two gases A and B having molecular weigt...

Two gases A and B having molecular weigths 60 and 45 respectively are enclosed in a vessel. The wt. of A is 0.50 g and that of B is 0.2 g. The total pressure of mixture is 750 mm. Calculate partial pressure of the two gases.

Text Solution

Verified by Experts

Given wt. of gas A=0.50 g
mol wt. of gas A=60
Wt, of gas B =0.2 g. Molecular wt. gas B =45
`P_(T) =750 mm`
From Dalton.s law of partial pressure
`P_(A) =P_(T) xx` mole frection of A.
`=750 xx (0.50//60)/((0.50)/(60)+(0.2)/(45))=489.23 mm`.
`P_(T) =P_(A) +P_(B)`
`therefore P_(B) =P_(T)-P_(A)=750-489.23`
`=260.77 mm`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GASEOUS STATE

    FIITJEE|Exercise SOLVED PROBLEMS (SUBJECTIVE)|17 Videos
  • GASEOUS STATE

    FIITJEE|Exercise SOLVED PROBLEMS (OBJECTIVE)|20 Videos
  • ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

    FIITJEE|Exercise ASSIGNMENT PROBLEMS (OBJECTIVE) LEVEL -II (MULTIPLE CORRECT QUESTIONS)|20 Videos
  • GENERAL ORGANIC CHEMISTRY

    FIITJEE|Exercise SINGLE INTEGER ANSWER TYPE QUESTIONS|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two gases A and B having molecular weight 60 and 45 respectively are enclosed in a vessel. The weight of A is 0.5 g and that of B is 0.2 g. The total pressure of the mixture is 750 mm. Calculate the partial pressure (in mm) of gas A.

The total pressure of a mixture of two gases is

Two gases A and B have molecular weight 60 and 45. 0.6 g of A and 0.9 g of B are mixed in a closed vessel. Total pressure is 720 mm. The partial pressure of A is