Home
Class 12
PHYSICS
is found experimentally that 13.6 eV ene...

is found experimentally that 13.6 eV energy is required to separate a hydrogen atom into a proton and an electron. Compute the orbital radius and the velocity of the electron in a hydrogen atom.

Text Solution

Verified by Experts

Total energy of the electron in hydrogen atom is `–13.6 eV = –13.6 xx 1.6 × 10^(-19) J = –2.2 xx 10^(–18) J`. Thus from Eq., we have
`E = - (e^2)/(8 pi epsilon_0 r) = -2.2 xx 10^(-18) J`
This gives the orbital radius
`r = (e^2)/(8 pi epsilon_0 E) = ((9 xx 10^(9) N m^2//C^2)(1.6 xx 10^(-19) C)^(2))/((2)(-2.2 xx 10^(-18)J))`
`= 5.3 xx 10^(-11) m`.
The velocity of the revolving electron can be computed from Eq.with `m = 9.1 xx 10^(-31) kg,`
`upsilon = - (e)/(sqrt(4 pi epsilon_0 mr)) = 2.2 xx 10^(6) m//s`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Write the expression for energy of an electron orbit of hydrogen atom.

The ratio of specific charge of the electron and nucleus of hydrogen atom is

A hydrogen atom in ground state absorbs 10.2 eV of energy. The orbital angular momentum of the electron is increased by

Relate KE, PE and TE (total energy) of an electron of hydrogenic atoms.

The radius of the first orbit of electron in hydrogen atom (e=1.6xx10^(-19)" coulomb,

The energy (in W) required to excite an electron from n = 2 to n = 4 state in hydrogen atom