Calculate the kinetic energy of a moving electron which has a wavelength of 4.8 pm. [mass of electron `= 9.11 xx 10^(-31) kg, h = 6.626 xx 10^(-34) Kg m^2s^(-1)` ].
Text Solution
Verified by Experts
According to d-broglie equation `lamda = (h)/(mv) ` `v = (h)/(m lamda)` ` therefore v = (h)/(m lamda) = (6.626 xx 10^(-34) kg m^2 s^(-1) )/(9.11 xx 10^(-31) kg xx 4.8 xx 10^(-12) m) = 1.516 xx 10^8 ms^(-1)` Kinetic energy ` =1/2 mv^2 = 1/2 xx 9.11 xx 10^(-31) kg xx (1.516 xx 10^8 ms^(-1) )^2` ` = 10.47 xx 10^(-15) kg m^2 s^(-1) = 1.047 xx 10^(-14) J`
Topper's Solved these Questions
ATOMIC STRUCTURE - II
NCERT GUJARATI|Exercise EXAMPLE|5 Videos
ATOMIC STRUCTURE - II
NCERT GUJARATI|Exercise PROBLEM FOR PRACTICE|14 Videos
BIOMOLECULES
NCERT GUJARATI|Exercise SELF EVALUATION((B) Answer in one or two sentences :)|1 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Calculate the velocity of an electron having wavelength of 0.15 nm. Mass of an electron is 9.109 xx 10^(-28) grams.
Calculate the wavelength of electron if its kinetic energy is 3.0xx10^(-25) J. Mass of electron is 9.1xx10^(-31) kg. (h = 6.626xx10^(-34) JS)
A moving electron has 4.55 xx 10^(-25) joules of kinetic energy. Calculate its wavelength (mass = 9.1 xx 10^(-31) kg and h = 6.626 xx 10^(-34) kg m^2 s^(-1) ).
The charge on 1 microgram (g) electron will be......(mass of an electron = 9.11 xx 10^(-31) kg)
the kinetic energy of proton wave is 500 eV .Calculate debroglie wave length (mass of proton =1.67 xx 10^(-27) kg
Calculate the wavelength of an electron moving with a velocity of 2.05 xx 10 ^(7) ms^(-1)
Calculate the uncertainty in the position of an electron if the uncertainty in its velocity is 5.7 xx 10^5 m//sec (h = 6.626 xx 10^(-34) kg m^2 s^(-1) , mass of the electron = 9.1 xx 10^(−31) kg ).
Calculate the momentum of a particle which has a de-Broglie wavelength of 1Å. [ h = 6.626 xx 10^(-34) kg m^2 s^(-1) ]