Home
Class 11
PHYSICS
A copper wire of length 2.2 m and a stee...

A copper wire of length 2.2 m and a steel wire of length 1.6 m, both of diameter 3.0 mm, are connected end to end. When stretched by a load , the net elongation is found to be `0.70` mm. Obtain the load applied.

Text Solution

Verified by Experts

The copper and steel wires are under a tensile stress because they have the same tension (equal to load W) and the same area of cross - section A. From Eq. (9.7) we have stress = strain `xx` Young.s modulus. Therefore
`W//A=Y_(c)xx(DeltaL_(c)//L_(c))=Y_(s)xx(DeltaL_(s)//L_(s))`
where the subscripts c and s refer to copper and stainless steel respectively. Or,
`DeltaL_(c)//DeltaL_(s)=(Y_(s)//Y_(c))xx(L_(c)//L_(s))`
Given `L_(c)=2.2" m, "L_(s)=1.6" m,"`
FRom Table 9.1 `Y_(c)=1.1xx10^(11)"N.m"^(-2),` and
`Y_(s)=2.0xx10^(11)" N.m"^(-2)`.
`DeltaL_(c)//DeltaL_(s)=(2.0xx10^(11)//1.1xx10^(11))xx(2.2//1.6)=2.5.`
The total elongation is given to be
`DeltaL_(c)+DeltaL_(s)=7.0xx10^(-4)m`
Solving the above equations,
`DeltaL_(c)=5.0xx10^(-4)"m, and "DeltaL_(s)=2.0xx10^(-4),.`
Therefore
`W=(AxxY_(c)xxDeltaL_(c))//L_(c)`
`=pi(1.5xx10^(-3))^(2)xx[(5.0xx10^(-4)xx1.1xx10^(11))//2.2]`
`1.8xx10^(2)N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    NCERT GUJARATI|Exercise Exercises|16 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NCERT GUJARATI|Exercise EXERCISE|31 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    NCERT GUJARATI|Exercise EXCERCISES|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Aluminium wire of length 2.2 m and a Iron wire of length 1.6 m, both of diameter 3.0 mm, are connected end to end. When stretched by a load, the net elongation is found to be 0.70 mm. Obtain the load applied. Young's modulus of aluminium Y_(Al) =70 xx 10 ^(9) Nm ^(-2) Young's modulus of iron Y_(F)=120 xx 10 ^(9) Nm ^(-2)

A copper and a steel wire of the same diameter are connected end to end. A deforming force Fis applied to this composite wire which causes a total elongation of 1 cm. The two wires will have

A copper rod of diameter 1 cm and length 8 cm is drawn into a wire of length 148 m of uniform thickness. Find the thickness of the wire :

One end of a horizontal thick copper wire of length 2L and radius 2R is welded to an end fo another horizontal thin copper wire of lenth L and radius R. When the arrangement is stretched by applying forces at two ends, the ratio of the elongation in the thin wire to that in the thick wire is

A copper wire , 3 mm in diameter, is wound about a cylinde whose length is 12 cm, and diameter 10 cm. so as to cover the curved surface of the cylinder find the length and mass of the wire, assuming the density of copper to be 8.88g per cm^(3) (Use pi=3.14)

An object of mass 5 kg is suspended by a copper wire of length 2 m and diameter 5 mm. Calculate the increase in the length of the wire. In order not to exceed the elastic limit, what should be the minimum diameter of the wire ? For copper, elastic limit =1.5 xx 10 ^(9) "dyne" //cm ^(2) , (Y) = 1.1 xx 10 ^(12) "dyne"//cm^(2).

The graph shown the extension of is wire of length 1 m suspended from the top of a roof at one end and with a load W connected to the other end. If the cross sectional area of the wire is 1 mm^(2) , then the Young's modulus of the material of the wire. ltimg src="https://d10lpgp6xz60nq.cloudfront.net/physics_images/ALN_RACE_R64_E01_001_Q01.png" width="80%"gt

Two wires of copper having the length in the ratio 2:1 and their radii ratio as 1:2 are stretched by the same force. The ratio of longitudinal strain in the two will be

Two wires of the same material have lengths in the ratio 1:2 and their radii are in the ratio 1:sqrt(2) If they are stretched by applying equal forces, the increase in their lengths will be in the ratio

A wire elongates by l mm when a load W is hanged from it. If the wire goes over a pulley and two weights W each are hung at the two ends, the elongation of the wire will be (in mm)

NCERT GUJARATI-MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS -Exercises
  1. A copper wire of length 2.2 m and a steel wire of length 1.6 m, both o...

    Text Solution

    |

  2. A steet wire of length 4.7 m and cross - sectional area 3.0xx10^(-5)m^...

    Text Solution

    |

  3. Read the following two statements below carefully and state, with reas...

    Text Solution

    |

  4. The edge of an aluminium cube is 10 cm long. One face of the cube is f...

    Text Solution

    |

  5. Four identical hollow cylindrical columns of mild steel support a big ...

    Text Solution

    |

  6. A piece of copper having a rectangular cross -section of 15.2 mm xx 19...

    Text Solution

    |

  7. A steel cable with a radius of 1.5 cm supports a chairlift at a ski ar...

    Text Solution

    |

  8. A rigid bar of mass 15 kg is supported symmetrically by three each 2.0...

    Text Solution

    |

  9. A 14.5 kg mass, fastened to the end of a steel wire of unstretched 1.0...

    Text Solution

    |

  10. Compute the bulk modulus of water from the following staa , Initial vo...

    Text Solution

    |

  11. What is the density of water at a depth where pressure is 80.0 atm, gi...

    Text Solution

    |

  12. Compute the fractional change in volume of a glass slab, when subjecte...

    Text Solution

    |

  13. Determine the volume contraction of a solid copper cube, 10 cm on an e...

    Text Solution

    |

  14. How much should the pressure on a litre of water be changed to compres...

    Text Solution

    |

  15. A mild steel wire of length 1.0 m and cross - sectional area 0.50xx10^...

    Text Solution

    |

  16. Two strips of metal are riveted together at their ends by four rivets,...

    Text Solution

    |

  17. The Marina trench is located in the Pacific Ocean, and at one place it...

    Text Solution

    |