Home
Class 12
PHYSICS
(a) Define electric flux. Write its SI u...

(a) Define electric flux. Write its SI units.
(b) The electric field components due to a charge inside the cube of side 0.1 m are as shown :

`E_(x)=alpha x, ` where `alpha=500N//C-m`
`E_(y)=0, E_(z)=0`.
Calculate (i) the flux through the cube, and (ii) the charge inside the cube.

Text Solution

Verified by Experts

(a) Electric flux : Electric flux over an area in an electric field represents the total number of electric field lines crossing this area. It is denoted by `phi_(E)`.
Electric flux is a scalar quantity, its SI unit is `Nm^(2) c^(-1)`.
(b) Here, `E_(x)=alpha x, E_(y) = 0, E_(z)=0`.
`alpha = 500 N//C - m, ` side of cube `a=0.1 m`
Since the electric field has only x component,
`:. phi_(E) = vec(E). vec(Delta S) = 0` for each of four faces of cube `_|_` to y-axis and z-axis.
`:.` Electric field at the left face, x=a is
`:. E_(L) = alpha a `
`phi_(L)=vec(E_(L)).vec(Delta S)= alpha a a^(2) cos 180^(@) = - alpha a^(3)` and electric field at the right face, `[:' E=alpha x]`
`x=a+a=2a` is
`:. E_(R)=alpha(2a)`
`phi_(R)=vec(E_(R)). vec(Delta s)=alpha (2a) a^(2) cos 0^(@) = 2 alpha a^(3)`
`:.` Net flux through the cube `= phi_(L) + phi_(L)`
`=-alpha a^(3)+2 alpha a^(3)=alpha a^(3)=500xx(0.1)^(3)`
`=0.5 Nm^(2)C^(-1)`
(ii) By Gauss's law
`q=in_(0) phi`
`=8.85 xx 10^(-12) xx 0.5=4.425 xx 10^(-12)C`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • XII BOARDS

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise SET I|70 Videos
  • XII BOARDS

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise SET II|9 Videos
  • SAMPLE PAPER 2019

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise SECTION D|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The electric field componets due to a charge inside the cube of side 0.1m are E_(x) = alpha x, where alpha = 500 (N//C) m^(-1) , E_(y) = 0, E_(z) = 0 . Calculate the flux through the cube and the charge inside the cube.

Define electric flux and write its SI unit . The electric field components in the figure shown are : E_(x)=alphax,E_(y)=0,E_(z)=0 where alpha=(100N)/(Cm) . Calculate the charge within the cube , assuming a = 0.1 m .

Using Gauss’s law, derive expression for intensity of electric field at any point near the infinitely long straight uniformly charged wire. The electric field components in the following figure are E_(x) = alphax, E_(y) = 0, E_(z) = 0, " in which " alpha = 400 N//C m. Calculate (i) the electric flux through the cube, and (ii) the charge within the cube assume that a = 0.1m.

Due to a charge inside the cube, the electric field is: E_(x) = 600x, E_(y) = 0, E_(z) = 0. The charge inside the cube is nearly -

The electric components in the figure are E_(x)=alphax^(1//2) ,E_(y)=0,E_(z)=0 where alpha=800N//m^(2) if a=0.1m is the side of cube then the charge with in the cube is

Given the components of an electric field as E_x=alphax , E_y=0 and E_z=0 , where alpha is a dimensional constant. Calculate the flux through each face of the cube of side a, as shown in the figure.

A non-uniform electric field E=(5xhat i+3hat j)N/C goes through a cube of side length 2.0m oriented as shown. Then,

calculate the electric field at point (5 m, 0) due to a point charge of 1 x 10(-6) C placed at (0,5m).