Home
Class 12
PHYSICS
A light beam of wavelength 400 nm is inc...

A light beam of wavelength `400 nm` is incident on a metal of work- function `2.2 eV`. A particular electron absorbs a photon and makes 2 collisions before coming out of the metal
(a) Assuming that 10% of existing energy is lost to the metal in each collision find the final kinetic energy of this electron as it comes out of the metal.
(b) Under the same assumptions find the maximum number of collisions, the electron should suffer before it becomes unable to come out of the metal.

Text Solution

Verified by Experts

(a) When `t = 400nm`
Energy of photon `= hc / lambda = 1240/ 400 = 3.1eV `
This energy is given to electon :
` But for the first collision , Energy lost
` = 3.1eV xx 10%`
` = 0.31eV`
for second collision, Energy lsot ` = 3.1 ev xx 10% `
`= 0.31eV `
Total energy lost in two collison
`= 0.31 +0.31 = 0.62 eV `
K.E of photoelectron whe it comes out of metal ,
` rArr hc / lambda - work ftmction - Energy lsot due to collision
` = (3.1 - 2.2 - 0.62 )eV `
` = 0.31eV `
(b) Similarly for the 3rd collision . the energy lost
` = 0.31eV`
It just comes out of the metal Hence in the fourth collision ebecomes unable to come out of the metal.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY

    HC VERMA ENGLISH|Exercise question for short answer|13 Videos
  • PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY

    HC VERMA ENGLISH|Exercise objective II|7 Videos
  • PERMANENT MAGNETS

    HC VERMA ENGLISH|Exercise Short Answer|11 Videos
  • PHOTOMETRY

    HC VERMA ENGLISH|Exercise All Questions|38 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV . The de Broglie wavelength of the emitted electron is

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV . The de Broglie wavelength of the emitted electron is

In a photoelectric effect experimetent, a metallic surface of work function 2.2 eV is illuminated with a light of wavelenght 400 nm. Assume that an electron makes two collisions before being emitted and in each collision 10% additional energy is lost. Q. Find the kinetic energy of this electron as it comes out of the metal.

Light of wavelength 2000Å is incident on a metal surface of work function 3.0 eV. Find the minimum and maximum kinetic energy of the photoelectrons.

Light of wavelenght 5000 Å fall on a metal surface of work function 1.9 eV Find a. The energy of photon

Light of energy 2.0 eV falls on a metal of work function 1.4 eV . The stopping potential is

Light of wavelength 200 nm incident on a metal surface of threshold wavelength 400 nm kinetic energy of fastest photoelectron will be

When photon of energy 3.8 eV falls on metallic suface of work function 2.8 eV , then the kinetic energy of emitted electrons are

When the light of wavelength 400 nm is incident on a metal surface of work function 2.3 eV , photoelectrons are emitted. A fasted photoelectron combines with a He^(2+) ion to form He^(+) ion in its third excited state and a photon is emitted in this process. Then the energy of the photon emitted during combination is

Monochromatic light of wavelength 198 nm is incident on the surface of a metal, whose work function is 2.5 eV. Calculate the stopping potential.

HC VERMA ENGLISH-PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY-Exercise
  1. The work function of a photoelectric material is 4.0 e V. (a) What i...

    Text Solution

    |

  2. Find the maximum magnitude of the linear momentum of a photoelectron e...

    Text Solution

    |

  3. When a metal plate is exposed to a monochromatic beam of light of wave...

    Text Solution

    |

  4. In an experiment on photoelectric effect, the stopping potential is me...

    Text Solution

    |

  5. The electric field associated with a monochromatic beam of light becom...

    Text Solution

    |

  6. The electric field associated with a light wave is given by E= E0 sin...

    Text Solution

    |

  7. The electric field at a point associated with a light wave is E=100Vm^...

    Text Solution

    |

  8. A monochromatic light source of intensity 5 mW emits (8xx10^15) photon...

    Text Solution

    |

  9. Figure is the plot of the stopping potential versus the frequency of t...

    Text Solution

    |

  10. A photographic film is coated with a silver bromide layer. When light ...

    Text Solution

    |

  11. In an experiment on photoelectric effect light of wavelength 400 nm is...

    Text Solution

    |

  12. A silver ball of radius 4.8 cm is suspended by a thread in a vacuum ch...

    Text Solution

    |

  13. In an experiment on photoelectric effect, the emitter and the collecto...

    Text Solution

    |

  14. In the following arrangement y = 1.0 mm , d = 0.24 mm and D = 1.2 m. T...

    Text Solution

    |

  15. In a photoelectric experiment, the collector plate is at 2.0 V with re...

    Text Solution

    |

  16. A small piece of cesium metal phi=1.9eV is kept at a distance of 20 cm...

    Text Solution

    |

  17. Consider the situation of the previous problem. Consider the fastest e...

    Text Solution

    |

  18. A horizontal cesium plate(phi=1.9eV) is moved vertically downward at a...

    Text Solution

    |

  19. A small metal plate of work function phi is kept at a distance r from ...

    Text Solution

    |

  20. A light beam of wavelength 400 nm is incident on a metal of work- func...

    Text Solution

    |