For the complete combustion of ethanol, `C_(2)H_(5)OH(l)+3O_(2)(g)rarr2CO_(2)(g)+3H_(2)O(l)` the amount of heat produced as measured in bomb calorimeter is `1364.47KJ mol^(-1)` at `25^(@)C` . Assuming ideality, the enthalpy of combustion, `DeltaH_(C)` , for the reaction will be `[R=8.314JK^(-1)mol^(-1)]`
A
`-1460.50 kJ mol^(-1)`
B
`-1350.50 kJ mol^(-1)`
C
`-1366.95 kJ mol^(-1)`
D
`-1361.95 kJ mol^(-1)`
Text Solution
AI Generated Solution
Topper's Solved these Questions
JEE MAINS
JEE MAINS PREVIOUS YEAR ENGLISH|Exercise QUESTION|1 Videos
JEE MAIN
JEE MAINS PREVIOUS YEAR ENGLISH|Exercise CHEMISTRY|146 Videos
JEE MAINS 2020
JEE MAINS PREVIOUS YEAR ENGLISH|Exercise CHEMSITRY|23 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
For the reaction C_(3)H_(8)(g)+5O_(2)(g)rarr3CO_(2)(g)+4H_(2)O(l) at constant temperature, DeltaH-DeltaU is
For the reaction : C_(2)H_(5)OH(l)+3O_(2)(g)rarr2CO_(2)(g)+3H_(2)O(g) if Delta U^(@)= -1373 kJ mol^(-1) at 298 K . Calculate Delta H^(@)
For the reaction, C_(7)H_(8)(I) + 9O_(2)(g) rarr 7 CO_(2)(g) + 4H_(2)O(I) , the calculated heat of reaction is 232 kJ mol^(-1) and observed heat of reaction is 50.4 kJ mol^(-1) , then the resonance energy is
The combustion of benzene(/) gives CO_2(g) and H_2O(l) Given that heat of combustion of benzene at constant volume is -3263.9 kJ mol^(-1) at 25^@C , heat of combustion (in kJ mol^(-1) ) of benzene at constant pressure will be (R = 8.314 JK^(-1) mol^(-1))
The combustion of benzene (l) gives CO_(2)(g) and H_(2)O(l) . Given that heat of combustion of benzene at constant volume is –3263.9 kJ mol^(–1) at 25^(@)C , heat of combustion (in kJ mol^(–1) ) of benzene at constant pressure will be (R = 8.314 JK–1 mol–1)
The reaction: NH_(2)CN(s) +(3)/(2)O_(2)(g)rarr N_(2)(g) +CO_(2)(g) +H_(2)O(l) Was carried out in a bomb caloriemeter. The heat released was 743 kJ mol^(-1) . The value of DeltaH_(300K) for this reaction would be
C_(4)H_(10)+(13)/(2)O_(2)(g)rarr4CO_(2)(g)+5H_(2)O(l), DeltaH =- 2878 kJ DeltaH is the heat of……….of butane gas.
Balance chemical equation is given as following: C_(2)H_(5)OH(l)+3O_(2)(g) rarr 2CO_(2)(g)+3H_(2)O(l) What value of the volume in litre of CO_(2) (g) measured at 200 K and 1 atm, produced from the combustion of 0.25 mole of C_(2)H_(5)OH (l) / [Use R = 0.08 L "atm mol"^(-1) K^(-1) ]
Consider the reacting at 300K C_(6)H_(6)(l)+(15)/(2)O_(2)(l)rarr 6CO_(2)(g)+3H_(2)O(l),DeltaH=-3271 kJ What is DeltaU for the combustion of 1.5 mole of benzene at 27^(@)C ?
Calculate the heat of combustion of eithene CH_(2) = CH_(2)(g) + 3O_(2)(g) rarr 2CO_(2)(g) + 2H_(2)O(I) The bond energy data are given below C = C = 619 kJ mol^(-1) C - H = 414 kJ mol^(-1) O = O = 499 kJ mol^(-1) C = O = 724 kJ mol^(-1) O - H = 460 kJ mol^(-1)
JEE MAINS PREVIOUS YEAR ENGLISH-JEE MAINS-QUESTION