Home
Class 11
CHEMISTRY
The density of a gaseous mixture O(2) an...

The density of a gaseous mixture `O_(2)` and `N_(2)` is 1.4 g/L at S.T.P. Find out the partial pressure of `O_(2)` in the mixture.

Text Solution

Verified by Experts

Gram molecular weight of the mixture = d at S.T.P. (in g/L) `xx22.4 = 1.4 xx 22.4 = 31.36` g
Molecular weight of a mixture ` = M_(A).x_(A) + M_(B).x_(B)`
Substituting he given data,
`31.36 = 32X_(O_(2)) + 28(1-X_(O_(2)))`
Mole fraction of oxygen, `X_(O_(2)) = 0.84`
Partial pressure of oxygen, `P_(O_(2)) = X_(O_(2)) . P = 2.84 xx 1 = 0.84 ` atm
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Partial pressure of O_2 in alveoli is

In a ten litre vessel, the total pressure of a gaseous mixture containing H_(2), N_(2) and CO_(2) is 9.8atm. The partial pressures of H_(2) and N_(2) are 3.7 and 4.2 atm respectively. Then the partial pressure of CO_(2) is

A flask contains 3g H_(2) and 24g O_(2). The partial pressure of hydrogen in the mixture is

Heating mixture of Cu_(2) O and Cu_(2) S will give

Carbogen is a mixture of O_(2)andCO_(2) . It is used for artifical respiration. What is the percentage of CO_(2) , in this mixture?

Heating mixture of Cu_(2)O and Cu_(2) S will give

Thermite is a mixture of Fe_(2)O_(3) and

Heating a mixture of Cu_2O and Cu_2S will give

The total pressure of a mixture of 604 g of O_(2) and 5.6 g of N_(2) present in a 2 L vessel is 1200 mm. What is the partial pressure (in mm) of nitrogen ?