Home
Class 12
PHYSICS
A coil area 100 cm^(2) having 500 tums c...

A coil area 100 `cm^(2)` having 500 tums carries a current of 1 mA . It is suspended in a uniform magnetic field of induction `10^(-3) Wb//m^(2)`. Its plane makes an angle of 60° with the lines of induction. Find the torque acting on the coil.

Text Solution

Verified by Experts

Given `i = 1 mA=10^(-3) A, N=500, B=10^(-3)Wb//m^(2)`
`theta=60^(@),tau=?A=100cm^(2)=100xx10^(-4)m^(2)`
Couple acting on the coil is given by
`tau=BiANsinphi,` Where `phi` is angle made by normal to the plane of coil with B. `phi =90 - 60 = 30°`
`thereforeC=10^(-3)xx10^(-3)xx100xx10^(-4)xx500xxsin30`
`=250xx10^(-8)Nm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-IA|142 Videos
  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    AAKASH SERIES|Exercise EXERCISE-IB|71 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise very Short answer type question|15 Videos
  • NUCLEAR PHYSICS

    AAKASH SERIES|Exercise ADDITIONAL PRACTICE PRACTICE SHEET (ADVANCED) Integer Type Questions|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bar magnet of length 10 cm and pole strength 2 Am is making an angle 60^(@) with a uniform field of induction 50T. Find the couple acting on it.

Circular coil of 30 turns, and radius 8.0 cm carrying a current of 6.0 A is suspended vertically in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 1.0 T. The field lines make an angle of 60^(@) with the normal of the coil. Calculate the magnitude of the counter torque that must be applied to prevent the coil form turning.

(a) A circular coil of 30 turns and radius 8.0 cm carrying a current of 6.0 A is suspended vertically in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 1.0 T. The field lines make an angle of 60^@ with the normal of the coil. Calculate the magnitude of the counter torque that must be applied to prevent the coil from turning. (b) Would your answer change, if the circular coil in (a) were replaced by a planar coil of some irregular shape that encloses the same area? (All other particulars are also unaltered.)

A current carrying coil is subjected to a uniform magnetic field. The coil will orient so that its plane becomes

A coil of 20 turns has an area of 800 mm^(2) and carries a current of 0.5 A. If it is placed in a magnetic field of intensity 0.3T with its plane parallel to the field, what is the torque that it experiences ?

A bar magnet of length 0.1 m and with a magnetic moment of 5Am^(2) is placed in a uniform a magnetic field of intensity 0.4T, with its axis making an angle of 60^(@) with the field. What is the torque on the magnet ?

A circular coil of radius 10cm with 100 turns carrying a current of 0.5A lies in a magetic field of 2 T such that the normal drawn to the plane of the coil makes an angles theta with the direction of the field. Work done in rotating the coil to change the angle theta from 0^(@) to 180^(@) is

AAKASH SERIES-MOVING CHARGES AND MAGNETISM-EXERCISE-III
  1. A coil area 100 cm^(2) having 500 tums carries a current of 1 mA . It ...

    Text Solution

    |

  2. A proton, a deuteron and an a particle having same momentum enter a un...

    Text Solution

    |

  3. A particle of mass 'm' and charge 'q' moves with a constant velocity '...

    Text Solution

    |

  4. An electron accelerated through a potential difference 'V' passes thro...

    Text Solution

    |

  5. A 2 MeV proton is moving perpendicular to a uniform magnetic field of ...

    Text Solution

    |

  6. A charged particle is accelerated through a potential difference of 12...

    Text Solution

    |

  7. A charged particle with velocity barv =xhati+ y hatj moves in a magnet...

    Text Solution

    |

  8. A parabolic section of wire, as shown in figure is located in the X-Y ...

    Text Solution

    |

  9. A semi circular current loop is placed in an uniform magnetic field of...

    Text Solution

    |

  10. A straight wire of length 30cm and mass 60 mg lies in a direction 30° ...

    Text Solution

    |

  11. A thin flexible wire of length L is connected to two adjacent fixed po...

    Text Solution

    |

  12. The ratio of magnetic field at the centre of a circular current carryi...

    Text Solution

    |

  13. Two wires A and B are of lengths 40 cm and 30 cm. A is bent into a cir...

    Text Solution

    |

  14. A circular coil of radius 2R is carrying current 'i' . The ratio of ma...

    Text Solution

    |

  15. The magnetic field due to a current-carrying loop of radius 3 cm at a ...

    Text Solution

    |

  16. A particle of charge 'q' and mass 'm' moves in a circular orbit of rad...

    Text Solution

    |

  17. The field normal to the plane of a coil of ' n' turns and radius ' r ...

    Text Solution

    |

  18. A charge Q is uniformly distributed over the surface of nonconducting ...

    Text Solution

    |

  19. Two circular coils are made from a uniform copper wire. Radii of circu...

    Text Solution

    |

  20. A straight wire is first bent into a circle of radius 'r' and then int...

    Text Solution

    |

  21. A long straight wire carrying current of 30 A is placed in an external...

    Text Solution

    |