Home
Class 12
PHYSICS
The angular position of a point over a r...

The angular position of a point over a rotating flywheel is changing according to the relation, `theta = (2t^3 - 3t^2 - 4t - 5)` radian. The angular acceleration of the flywheel at time, t = 1 s is

A

Zero

B

4 rad/`s^2`

C

6 rad/`s^2`

D

12 rad/`s^2`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The instantaneous angular position of a point on a rotating wheel is given by the equation theta(t) = 2t^(3) - 6 t^(2) The torque on the wheel becomes zero at

The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by theta=4t^(3)-2t^(2)+5t+3 rad. Find (a) the angular velocity at t=1 s , (b) the angular acceleration at t=2 s . (c ) the average angular velocity in time interval t=0 to t=2 s and (d) the average angular acceleration in time interval t=1 to t=3 s .

The position x of a particle varies with time t according to the relation x=t^3+3t^2+2t . Find the velocity and acceleration as functions of time.

The angular displacement of a particle is given by theta =t^3 + t^2 + t +1 then,the angular acceleration of the particle at t=2 sec is ……. rad s^(-2)

the angular velocity omega of a particle varies with time t as omega = 5t^2 + 25 rad/s . the angular acceleration of the particle at t=1 s is

Angular displacement ( theta ) of a flywheel varies with time as theta=2t+3t^2 radian. The angular acceleration at t=2s is given by

The angular displacement of a flywheel varies with time as theta = at + bt^(2)-ct^(3) . Then the angular acceleration is given by

The position vector of a particle changes with time according to the relation vec(r ) (t) = 15 t^(2) hat(i) + (4 - 20 t^(2)) hat(j) What is the magnitude of the acceleration at t = 1?

If the displacement x of a particle (in metre) is related with time (in second) according to relation x = 2 t^3 - 3t^2 +2 t + 2 find the position, velocity and acceleration of a particle at the end of 2 seconds.

AAKASH INSTITUTE-TEST 4-EXAMPLE
  1. A single force acts on a particle situated on the negative x-axis. The...

    Text Solution

    |

  2. Ten seconds after an electric fan is turned on, the fan rotates at 300...

    Text Solution

    |

  3. The angular position of a point over a rotating flywheel is changing a...

    Text Solution

    |

  4. Keeping moment of inertia constant, the angular momentum of a body is ...

    Text Solution

    |

  5. The radius of gyration of a hollow sphere of radius R about an axis al...

    Text Solution

    |

  6. The two arms of a balanced are of unequal length. An object when place...

    Text Solution

    |

  7. From a ring of mass M and radius R, a 30^o sector is removed. The mome...

    Text Solution

    |

  8. The moment of inertia of a uniform square plate of mass M and edge len...

    Text Solution

    |

  9. A cycle tyre of mass M and radius R is in pure rolling over a horizont...

    Text Solution

    |

  10. A boy of mass 30 kg is standing at one end on a stationary boat over a...

    Text Solution

    |

  11. A uniform plank is supported by two equal 120 N forces at x and y as s...

    Text Solution

    |

  12. A thin uniform wire of mass m and length l is bent into to shape of a ...

    Text Solution

    |

  13. A ring rolls down an inclined plane and acquires a velocity v upon rea...

    Text Solution

    |

  14. A thin ring of mass m and radius R is in pure rolling over a horizonta...

    Text Solution

    |

  15. A ring is rolling without slipping. The ratio of translational kinetic...

    Text Solution

    |

  16. The moment of inertia of a cube of mass M and edge length a about an a...

    Text Solution

    |

  17. The moment of inertia of a solid sphere of radius R about an axis pass...

    Text Solution

    |

  18. A hollow sphere rolls down a rough inclined plane whose angle of incli...

    Text Solution

    |

  19. A body of mass m is projected with a velocity u at an angle theta with...

    Text Solution

    |

  20. A particle of mass 300 g is moving with a speed of 20 ms^-1 along the ...

    Text Solution

    |