Home
Class 11
PHYSICS
Velocity is given by v=4t(1-2t), then fi...

Velocity is given by `v=4t(1-2t),` then find time at which velocity is maximum

A

0.25 s

B

1 s

C

0.45 s

D

4s

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To find the time at which the velocity is maximum, we will follow these steps: ### Step 1: Write down the given velocity equation. The velocity \( v \) is given by: \[ v = 4t(1 - 2t) \] ### Step 2: Expand the velocity equation. To make differentiation easier, we can expand the equation: \[ v = 4t - 8t^2 \] ### Step 3: Differentiate the velocity with respect to time \( t \). We need to find the derivative of \( v \) with respect to \( t \): \[ \frac{dv}{dt} = \frac{d}{dt}(4t - 8t^2) \] Using the power rule of differentiation: \[ \frac{dv}{dt} = 4 - 16t \] ### Step 4: Set the derivative equal to zero to find critical points. To find the time when the velocity is maximum, we set the derivative equal to zero: \[ 4 - 16t = 0 \] ### Step 5: Solve for \( t \). Rearranging the equation gives: \[ 16t = 4 \implies t = \frac{4}{16} = \frac{1}{4} \] Thus, \[ t = 0.25 \text{ seconds} \] ### Conclusion The time at which the velocity is maximum is \( t = 0.25 \) seconds. ---
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLVD PAPERS 2017 NEET, AIIMS & JIPMER

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Solved paper 2018(AIIMS)|28 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Integer type questions|14 Videos
  • SOUND WAVES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Exercise 19.7|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of the particle at any time t is given by vu = 2t(3 - t) m s^(-1) . At what time is its velocity maximum?

A particle is moving in a straight line such that its distance s at any time t is given by s=(t^4)/4-2t^3+4t^2-7. Find when its velocity is maximum

A particle is moving in a straight line such that its distance s at any time t is given by s=(t^4)/4-2t^3+4t^2-7. Find when its velocity is maximum and acceleration minimum.

Velocity v is given by v=at^(2)+bt+c , where t is time. What are the dimensions of a, b and c respectively?

The displacement of a body executing SHM is given by x=A sin (2pi t+pi//3) . The first time from t=0 when the velocity is maximum is

If velocity of a particle is given by v=(2t+3)m//s . Then average velocity in interval 0letle1 s is :

The position of an object is given by vecr= ( 9 thati + 4t^(3)hatj) m. find its velocity at time t= 1s.

A particle is moving in a straight line. Its displacement at time t is given by s(I n m)=4t^(2)+2t , then its velocity and acceleration at time t=(1)/(2) second are

The displacement of a body at any time t after starting is given by s=15t-0.4t^2 . Find the time when the velocity of the body will be 7ms^-1 .

The position vector of a aprticle is given as vecr=(t^2-4t+6)hati+(t^2)hatj . The time after which the velocity vector and acceleration vector becomes perpendicular to each other is equal to

DC PANDEY ENGLISH-SOLVD PAPERS 2017 NEET, AIIMS & JIPMER-Solved paper 2018(JIPMER)
  1. Dimension of force is

    Text Solution

    |

  2. The efficiency of an ideal gas with adiabatic exponent 'gamma' for the...

    Text Solution

    |

  3. Velocity is given by v=4t(1-2t), then find time at which velocity is m...

    Text Solution

    |

  4. The ratio of the radii of gyration of a circular disc about a tangenti...

    Text Solution

    |

  5. If compressibility of material is 4xx10^(-5) per atm, pressure is 10...

    Text Solution

    |

  6. If speed of sound in air is 340 m//s and in water is 1480 m//s.If freq...

    Text Solution

    |

  7. 1000 N force is required to lift a hook nd 10000 N force is reuires to...

    Text Solution

    |

  8. How much intense is 80 dB sound in comparision to 40 dB?

    Text Solution

    |

  9. A force of 10 N acts on a body of mass 0.5 kg for 0.25s starting from ...

    Text Solution

    |

  10. A ball of 0.5 kg colided with wall at 30^(@) and bounced back elastica...

    Text Solution

    |

  11. Kinetic energy of a particle is increases by 4 times What will be the ...

    Text Solution

    |

  12. What is the range of a projectile thrown with velocity 98 m//s with an...

    Text Solution

    |

  13. If the efficiency of an engine is 50% and its work output is 500 J the...

    Text Solution

    |

  14. An engine has an efficiency of (1)/(6). When the temperature of sink ...

    Text Solution

    |

  15. A ball is thrown upwards with a speed u from a height h above the grou...

    Text Solution

    |

  16. A body of mass 1 kg executes SHM which is given by y=6.0 cos (100t+...

    Text Solution

    |

  17. A uniform rod ofmass M and length L is hanging from its one end fre...

    Text Solution

    |

  18. A box of mass 8 kg placed on a rough inclined plane of inclination th...

    Text Solution

    |

  19. A mass M is hung with a light inextensible string as shown in Find the...

    Text Solution

    |

  20. A Carnot engine absorbs 6xx10^(5)cal. At 227^(@)C. Heat rejected to th...

    Text Solution

    |