Home
Class 11
PHYSICS
The position (x) of a particle of mass 1...

The position (x) of a particle of mass 1 kg moving along x-axis at time t is given by `(x=(1)/(2)t^(2))` meter. Find the work done by force acting on it in time interval from t=0 to t=3 s.

Text Solution

Verified by Experts

`x=(1)/(2)t^(2)implies v=(dx)/(dt)=(1)/(2)(2t)=t`
`:. "At "t=0,v_(1)=0 implies "At "t=3s,v_(f)=3 ms^(-1)`
According to work-energy theorem,
`W=DeltaK=K_(f)-K_(i)`
`=(1)/(2)mv_(f)^(2)-(1)/(2)mv_(i)^(2)`
`=(1)/(2)xx1xx3^(2)=4.5 J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise CHECK POINT 6.1|20 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise CHECK POINT 6.2|20 Videos
  • WORK, ENERGY & POWER

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Level 2 Comprehension Based|2 Videos
  • WORK, POWER AND ENERGY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise E Integer Type Questions|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The position (x) of a particle of mass 1 kg moving along x-axis at time t is given by (x=(1)/(2)t^(2)) metre. Find the work done by force acting on it in time interval from t=0 to t=3 s.

The position (x) of a particle of mass 2 kg moving along x-axis at time t is given by x=(2t^(3)) metre. Find the work done by force acting on it in time interval t=0 to t=2 is :-

A particle of mass 3 kg is moving along x - axis and its position at time t is given by equation x=(2t^(2)+5)m . Work done by all the force acting on it in time interval t=0 to t=3s is

The displacement x of a particle moving along x-axis at time t is given by x^2 =2t^2 + 6t . The velocity at any time t is

The position of a body moving along x-axis at time t is given by x= (t^(2)-4t+6)m . The velocity of the body at time t = 3s is

The position x of a particle moving along x - axis at time (t) is given by the equation t=sqrtx+2 , where x is in metres and t in seconds. Find the work done by the force in first four seconds

The position of a particle along x-axis at time t is given by x=1 + t-t^2 . The distance travelled by the particle in first 2 seconds is

The position (X)-time (t) graph for a particle of mass 1 kg moving along x-axis is shown in figure. Find impulse on particle at t = 4 s.

The position of a particle moving along x-axis is given by x = 10t - 2t^(2) . Then the time (t) at which it will momentily come to rest is

The displacement x of a particle along the x-axis at time t is given by x=a_1/2t+a_2/3t^2 . Find the acceleration of the particle.

DC PANDEY ENGLISH-WORK, ENERGY AND POWER-MEDICAL ENTRACES GALLERY
  1. The position (x) of a particle of mass 1 kg moving along x-axis at ti...

    Text Solution

    |

  2. A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time depende...

    Text Solution

    |

  3. A particle of mass 10 g moves along a circle of radius 6.4 cm with a c...

    Text Solution

    |

  4. A block of mass 10 kg, moving in x-direction with a constant speed of ...

    Text Solution

    |

  5. A particle of mass m is driven by a machine that delivers a constant p...

    Text Solution

    |

  6. A block of ,mass m =11.7 kg is to be pushed a distance of s=4.65 m. A...

    Text Solution

    |

  7. A force F=(10+0.50x) acts on a particle in the x direction, where F is...

    Text Solution

    |

  8. An elevator weighing 500 kg is to be lifted up at a constant velocity ...

    Text Solution

    |

  9. The distance of closest approach of an alpha-particle fired at nucleus...

    Text Solution

    |

  10. Two bodies of different masses are moving with same kinetic energy. Th...

    Text Solution

    |

  11. Two bodies of masses 1 kg and 2 kg moving with same velocities are sto...

    Text Solution

    |

  12. One moving electron when comes closer to other stationary electron, th...

    Text Solution

    |

  13. A body of mass m, accelerates uniformly from rest to V(1) in time t(1)...

    Text Solution

    |

  14. A uniform chain of length l is placed on a smooth horizontal table, su...

    Text Solution

    |

  15. The kinetic energy of a body of mass 4 kg and momentum 6 N-s will be

    Text Solution

    |

  16. A body of mass m=3.90 kg slides on a horizontal frictionless table wit...

    Text Solution

    |

  17. A string of length L and force constant k is stretched to obtain exten...

    Text Solution

    |

  18. A body is initially at rest. It undergoes one dimensional motion with ...

    Text Solution

    |

  19. If two person A and B take 2 s and 4 s, respectively to lift an object...

    Text Solution

    |

  20. If , a machine gun fires n bullets per second each with kinetic energy...

    Text Solution

    |

  21. A uniform force of (3hati+hatj) N acts on a particle of mass 2kg. Henc...

    Text Solution

    |