Home
Class 11
CHEMISTRY
The Vividh Bharati station of All India ...

The Vividh Bharati station of All India Radio, Delhi, broadcasts on a frequency of 1,368 kHz (kilo hertz). Calculate the wavelength of the electromagnetic radiation emitted by transmitter..Calculate wavenumber

Text Solution

Verified by Experts

Calculation of wavenumber `lambda=5800overset@A=5800xx10^(-8)cm=5800xx10^(-10)m`_v^- =1/lambda=1/(5800xx10^(-10)m)=1.724xx10^6m^(-1)=1.724xx10^4cm^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER

    A N EXCEL PUBLICATION|Exercise QUESTION BANK|58 Videos
  • THE P-BLOCK ELEMENTS

    A N EXCEL PUBLICATION|Exercise QUESTION BANK|81 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The Vividh Bharati station of All India Radio, Delhi, broadcasts on a frequency of 1,368 kHz (kilo hertz). Calculate the wavelength of the electromagnetic radiation emitted by transmitter. Which part of the electromagnetic spectrum does it belong to?

A radiostation broadcasts on a frequency of 1550 kHz. Calculate the wavelength.

A certain radio station broadcasts on a frequency of 980 KHz. Calculate the wave length of the electromagnetic radiation emitted by the transmitter. Which part of the electromagnetic spectrum does it belong to?

The ionisation energy of sodium is '494.7 kJ' mol '^(-1)'. Calculate the wavelength of the electromagnetic radiation which is just sufficient to ionise the sodium atom. [Given: '.C=3 x 10^8 ms^(-1), h=6.6 x 10^(-34) Js, N_A=6.02 x 10^(23) mol^(-1)]'

The threshold frequency V_0 for a metal is 7.0xx10^14 s^1 . Calculate the kinetic energy of an electron emitted when radiation of frequency v=1.0xx10^15s^(-1) hits the metal.

Based on his alpha - ray scattering experiment, Rutherford proposed the nuclear model of an atom. The threshold frequency v0 for a metal is 6.2xx10^14s^(-1) . Calculate the K.E. emitted for an electron when the radiation of frequency v=8.7xx10^14s^(-1) strikes the metal.

Based on his alpha -ray scattering experiment, Rutherford proposed the nuclear model of an atom. The threshold frequency gamma_(0) for a metal is 6.2 xx10^3 s^(-1) . Calculate the K. E. emitted of an electron when the radiation f_0 frequncy v = 8.7 xx 10^(14) s^(-1) strikes the metal.

Electromagnetic radiation of wavelength 242 nm is just sufficient to ionise the sodium atom. Calculate the ionisation energy of sodium in kJ mol^(-1)

Nitrogen laser produces a radiation at a wavelength of 337.1 nm. If the number of photons emitted is 5.6 xx 10^(24) per second, calculate the power of this laser.

A N EXCEL PUBLICATION-STRUCTURE OF ATOM-QUESTION BANK
  1. The Vividh Bharati station of All India Radio, Delhi, broadcasts on a ...

    Text Solution

    |

  2. The wavelength range of the visible spectrum extends from violet (400 ...

    Text Solution

    |

  3. The Vividh Bharati station of All India Radio, Delhi, broadcasts on a ...

    Text Solution

    |

  4. Calculate frequency of yellow radiation having wavelength 5800 overset...

    Text Solution

    |

  5. Calculate energy of one mole of photons of radiation whose frequency i...

    Text Solution

    |

  6. A 100 watt bulb emits monochromatic light of wavelength 400 nm. Calcul...

    Text Solution

    |

  7. The threshold frequency V0 for a metal is 7.0xx10^14 s^1. Calculate th...

    Text Solution

    |

  8. What are the frequency of a photon emitted during a transition from n ...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the energy associated with the first orbit of He^+.

    Text Solution

    |

  10. What will be the wavelength of a ball of mass 0.1 kg moving with a vel...

    Text Solution

    |

  11. The mass of an electron is 9.1xx10^(-31) kg. If its K.E.is 3.0xx10^(-2...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the mass of a photon with wavelength 3.6 overset@A

    Text Solution

    |

  13. What is the total number of orbitals associated with the principal qua...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the number of electrons which will together weigh one gram?

    Text Solution

    |

  15. Calculate the mass of one mole of electrons

    Text Solution

    |

  16. Calculate the total number of electrons present in one mole of methane

    Text Solution

    |

  17. Find (i) the total number and (ii) the total mass of neutrons in 7 mg ...

    Text Solution

    |

  18. Electrons are emitted with zero velocity from a metal surface when it ...

    Text Solution

    |

  19. What is the maximum number of emission lines when the excited electron...

    Text Solution

    |

  20. What is the energy in joules required to shift the electron of the hyd...

    Text Solution

    |