Home
Class 12
CHEMISTRY
30 mL of methanol (density 0.7980 g/mL) ...

30 mL of methanol (density 0.7980 g/mL) on mixing with 70 mL of water (density 0.9984 g/mL) at 298 K gave a solution of density 0.9575 g/mL. Calculate (i) mole fraction, (ii) molality, (iii) molarity, and (iv) f.p. of the solution. `K_f(H_2O) = 1.86` .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step by step, we will calculate the required values: mole fraction, molality, molarity, and the freezing point of the solution. ### Given Data: - Volume of methanol (V_m) = 30 mL - Density of methanol (d_m) = 0.7980 g/mL - Volume of water (V_w) = 70 mL - Density of water (d_w) = 0.9984 g/mL - Density of the solution (d_s) = 0.9575 g/mL ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MISCELLANEOUS OBJECTIVE QUESTIONS

    RC MUKHERJEE|Exercise MCQ|277 Videos
  • MOLECULAR WEIGHT

    RC MUKHERJEE|Exercise PROBLEMS |12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

30 mL of methyl alcohol (density = 0.8 g/cc) is mixed with 70 mL of water (density = 1.0 g/cc) at 25^@C to give a solution of density 0.94 g/cc. Find the mole fraction, molarity and molality.

If 20 mL of ethanol (density =0.7893g//mL) is mixed with 40mL water (density = 0.9971g//mL) at 25^(@)C , the final slution has density of 0.9571g//mL . Calculate the percentage change in total volume of mixing. Also calculate the molarity of alcohol in the final solution.

When 10 mL of ehtyl alcohol (density = 0.7893 g mL^(-1)) is mixed with 20 mL of water (density 0.9971 g mL^(-1)) at 25^(@)C , the final solution has a density of 0.9571 g mL^(-1) . The percentage change in total volume on mixing is

30mL of CH_(3)OH (d = 0.780 g cm^(-3)) and 70 mL of H_(2)O (d = 0.9984 g cm^(-3)) are mixed at 25^(@)C to form a solution of density 0.9575 g cm^(-3) . Calculate the freezing point of the solution. K_(f)(H_(2)O) is 1.86 kg mol^(-1)K . Also calculate its molarity.

The density of a 10.0% by mass of KCl solution in water is 1.06 g/mL. Calculate molarity, molality and mole fraction of KCl in the solution.

At 293.2K, the density of a 60% aqueous solution of methanol is 0.8946 g/mL. Calculate volume of 1 mole of the solution.

20 ml of pure acetic acid (density = 0.75 gm ml^(-1) ) is mixed with 50 gm of water (density = 1 gm ml^(-1) ) at a certain temperature. Calculate the molality of acetic acid in the final solution.

RC MUKHERJEE-MISCELLANEOUS PROBLEMS FOR REVISION-SUBJECTIVE TYPE QUESTIONS
  1. If the concentrations of Fe^(2+) and Fe^(3+) are equal, what should ...

    Text Solution

    |

  2. For the galvanic cell Ag | AgCl (s), KCl(0.2 M)||KBr(0.001 M), Ag...

    Text Solution

    |

  3. 30 mL of methanol (density 0.7980 g/mL) on mixing with 70 mL of water ...

    Text Solution

    |

  4. At25^(@)"C", the vapour pressure of methyl alcohol is 96.0 torr. What ...

    Text Solution

    |

  5. The vapour pressure of a 5% solution of a nonvolatile organic substanc...

    Text Solution

    |

  6. How many grams of sugar, C6H12O6 , should be dissolved in 0.5 kg of wa...

    Text Solution

    |

  7. Find the molality of a solution (containing nonvolatile solute) if its...

    Text Solution

    |

  8. Gaseous ozone is bubbled through water-ice mixture at 0^@C. As the O3(...

    Text Solution

    |

  9. The 'calorie' used in nutrition is actually a kilocalorie. Assume that...

    Text Solution

    |

  10. One gram of commercial AgNO3 is dissolved in 50 mL of water. It is tr...

    Text Solution

    |

  11. A mixture of pure K2Cr2O7 and pure KMnO4 weighing 0.561 g was treate...

    Text Solution

    |

  12. If PCl5 is heated to 250^@C and allowed to reach equilibrium, 50% o...

    Text Solution

    |

  13. Given that Kc = 13.7 at 546 K for PCl3(g) iff PCl3(g) + Cl2(g). ...

    Text Solution

    |

  14. Under what pressure must an equimolar mixture of C2 and PCl3 be place...

    Text Solution

    |

  15. the degree of dissociation of PCI(5) at a certain temperature and und...

    Text Solution

    |

  16. In the dissociation of HI, it is found that 20% of the acid is dissoci...

    Text Solution

    |

  17. 0.45 g of an organic compound (A) on ignition gives 0.905 g CO2 and 0....

    Text Solution

    |

  18. Two organic compounds containing C=62.1%, H = 10.34%,O= 27.6% with KCN...

    Text Solution

    |

  19. ompound (X) of molecular formula C5H8O does not react appreciably wi...

    Text Solution

    |

  20. 0.037 g of an alcohol, ROH, was added to CH3 MgI and the gas evolved...

    Text Solution

    |