Home
Class 12
PHYSICS
The intensity of solar radiation reachin...

The intensity of solar radiation reaching the illuminated side of the Earth each second is `J = 1.36 kW//m^2`. Find the docrease in the internal energy and the muss of tho Sun per second. How long will it take for the Sun's mass to decrease due to radiation by `10%` ? The volume of the Sun is to be assumed to remain constant.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`3.8xx10^(26) W; 4.2 xx10^(9) kg//s; 1.5 xx10^(12) ` years `= 4.7 xx10^(9) s`

Multiplying the solar constant by the area of a sphere of radius equal to the astronomical unit, we obtain the total power of solar radiation `P= 4piJR^2` . The loss of mass per second in `mu=P//c^2` The Sun will lose ten percent of its mass in the time
`tau=(0.1M_(o.))/mu=(M_(o.)c^2)/(40piJR^2)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The intensity of salr radiation just outside the earth's atmosphere is measured to be 1.4 kW//m^2 . If the radius of the sun 7xx10^8m , while the earth-sun distance is 150xx10^6km , then find i. the intensity of salr radiation at the surface of the sun. ii. the temperature at the surface of the sun assuming it to be a black body, iii. the most probable wavelength in solar radiation.

When the centre of earth is at a distance of 1.5 xx 10^(11)m from the centre of sun, the intensity of solar radiation reaching at the earth's surface is 1.26kW//m^(2) . There is a spherical cloud of cosmic dust, containing iron particles. The melting point for iron particles in the cloud is 2000 K. Find the distance of iron particles from the centre of sun at which the iron particle starts melting. (Assume sun and cloud as a black body, sigma = 5.8 xx 10^(-8) W//m^(2)K^(4)) :

Intensity of sunlight on the surface of the earth is I = 1400 W//m^(2) (neglecting atmospheric absorption). (a) Find the Wattage of the Sun. (b) Assuming that light emitted from the sun is monochromatic having wavelength l = 6000 Å , estimate the number of photons emitted from the sun in one second. (c) According to mass energy equivalence principle, estimate the decrease in mass of the sun in one second. Given: h = 6.64 xx 10^(-34) Js, c = 3 xx 10^(8) m//s

The energy flux of the sunlight reaching the surface of the earth is 1.388xx10^(3) W m^(-2) . How many photons (nearly) per square meter are incident on the earth per second? Assume that the photonsin the sunlight have an average wavelength of 550 nm.

Solar constant, I_(s) is defined as intensity of solar radiation incident on the Earth. Its value is close to 1.4 kW//m^(2) . Nearly 68% of this energy is absorbed by the Earth. The average temperature of Earth is about 290 K. Radius of the Earth is R_(e) = 6000 km and that of the Sun is R_(s) = 700,000 km . Earth - Sun distance is r = 1.5 xx 10_(8) km . Assume Sun to be a black body. (a) Estimate the effective emissivity of earth. (b) Find the power of the sun. (c) Estimate the surface temperature of the Sun.

The intensity of the Sun's light in the vicinity of the earth is about 1000 W//m^2 .Imagine a spacecraft with a mirrored square sail of dimension 1.0 km. Estimate how much thrust (in newtons) this crafts will experience due to collisions with the Sun's photons