Home
Class 11
CHEMISTRY
The value of Planck's constant is 6.63xx...

The value of Planck's constant is `6.63xx10^-34` Js. The speed of light is `3xx10^17nms^-1`. which value is closest to the wavelength in nanometer of a quantum of light with frequency of `6xx10^15s^-1`?

A

10

B

25

C

50

D

75

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • BASICS IN CHEMISTRY

    PATHFINDER|Exercise QUESTION BANK|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The value of Planck's constant is 6.63xx10^(-34)J*s . The speed of light is 3xx10^(17)nm*s^(-1) . Which value is closest to the wavelength in nanometer of a quantum of light with frequency of 6xx10^(15)s^(-1) -

If the speed of light is 3.0xx10^(8)m*s^(-1) , calculate the distance covered by light in 2.00 ns.

Calculate the wavelength, frequency and wave-number of a light wave whose period is 2.0xx10^(-10)s .

The velocity of a proton is 10^3 ms^-1 and mass of it is 1.67 xx10^(-27) kg , determine the Wavelength of that proton particle in nanometer unit (h = 6.63 xx 10^(-34) Js)

The mass of an electron = 9.1 xx 10^(-31) kg and Planck's constant = 6.625 xx 10^(-34)J.s . What is the de Broglie wavelength (in Å ) of the electron if its velocity is 7.28 xx 10^(6) m.s^(-1) ?

Wavelength of ultraviolet light is 3 xx 10^(-5) cm . What will be the energy of a photon of this light, in eV? (c = 3 xx 10^(10) m.s^(-1))

Calculate the energy in joule correspending to light of wavelength 45nm. (Planck's constant h= 6.63xx10^-34 Js, speed of light c= 3xx10^8m/s ).

Einstein established the idea of photons on the basis of Planck's quantum theory. According to his idea, the light of frequency f or wavelength lamda is infact a stream of photons. The rest mass of each photon is zero and velocity is equal to the velocity of light (c) = 3 xx 10^(8) m.s^(-1) . Energy, E = hf, where h = Planck's constant = 6.625 xx 10^(-34)J.s . Each photon has a momentum p = (hf)/(c) , although its rest mass is zero. The number of photons increase when the intensity of incident light increases and vice-versa. On the other hand, according to de Broglie any stream of moving particles may be represented by progressive waves. The wavelength of the wave (de Broglie wavelength) is lamda = (h)/(p) , where p is the momentum of the particle. When a particle having charge e is accelerated with a potential difference of V, the kinetic energy gained by the particle is K= eV. Thus as the applied potential difference is increased, the kinetic energy of the particle and hence the momentum increase resulting in a decrease in the de Broglie wavelength. Given, charge of electron, e = 1.6 xx 10^(-19)C and mass = 9.1 xx 10^(-31) kg . The number of photons emitted per second from a light source of power 40 W and wavelength 5893 Å

PATHFINDER-ATOMIC STRUCTURE-QUESTION BANK
  1. how many electrons in underset19K have n=3, l=0?

    Text Solution

    |

  2. What is the maximum numbers of electrons that can be associated with t...

    Text Solution

    |

  3. The value of Planck's constant is 6.63xx10^-34 Js. The speed of light ...

    Text Solution

    |

  4. Based on equation E=-2.178xx10^-18 J(Z^2/N^2) certain conclusions are ...

    Text Solution

    |

  5. The number of unpaired electrons in Fe^3+ (Z=26) are

    Text Solution

    |

  6. When the electrons of hydrogen atom return to L shell from shells of h...

    Text Solution

    |

  7. The nitride ion in lithium nitride is composed of

    Text Solution

    |

  8. The value of azimuthal quantum numbers (l) is 2 then the value of prin...

    Text Solution

    |

  9. Which is not correct ?

    Text Solution

    |

  10. The atomic number of an element is 17. The number of orbitals containi...

    Text Solution

    |

  11. The total number of electrons present in all the p - orbitals of bromi...

    Text Solution

    |

  12. Which of the following element is represented by electronic configurat...

    Text Solution

    |

  13. The de- Broglie wavelength associated with particle of mass 10^-6 kg m...

    Text Solution

    |

  14. The quantum number m of a free gaseous atom is associated with

    Text Solution

    |

  15. The velocity of electron in second shell of hydrogen atom is

    Text Solution

    |

  16. For which of the following species Bohr's theory is not applicable?

    Text Solution

    |

  17. Which of the following statements about electromagnetic spectrum is no...

    Text Solution

    |

  18. The electron identified by quantum numbers n and l (1) n=4 , l=1 (2)...

    Text Solution

    |

  19. which of the following orbitals has zero probability of finding the el...

    Text Solution

    |

  20. Which of the following does not represent the mathematical expression ...

    Text Solution

    |