Home
Class 11
CHEMISTRY
A compound contains K=42.39%, Fe=15.23% ...

A compound contains `K=42.39%, Fe=15.23%` and `C=19.44% N=22.8260 %`. The molecular mass of the compound is 368. Find the molecular formula of the compound

A

`K_3[Fe(CN)_6]`

B

`K[Fe(CN)_4]`

C

`K_4[Fe(CN)_6]`

D

`K_2[Fe(CN)_4]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HYDROGEN

    PATHFINDER|Exercise QUESTION BANK|77 Videos
  • MOLE AND STOICHIOMETRY-II

    PATHFINDER|Exercise QUESTION BANK|178 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An aromatic organic compound has the following composition by weight c = 77.42% H = 7.53% N = 15.05% The vapour density of the compound is 46.5. Find the molecular formula of the compound.

In a hydrocarbon y.c = 75. vapour density of the compound .Find the cmperical & molecular formula of the compound.

A compound on analysis gave the following percentage composition C = 54.54%, H, 9.09% 0 = 36.36. The vapour density of the compound was found to be 44. Find out the molecular formula of the compound.

An organic compound contains C, H and oxygen. 0.30 g of this compound on combustion yielded 0.44 g of CO_2 and 0.18 g of H_2O .If the weight of 1 mole of the compounds is 60, what is the molecular formula of the organic compound.?

A compound composed of carbon, hydrogen and chlorine contains C=10.04% and Cl=89.12%. The vapour density of the compound is 59.75. determine its molecular formula.

A compound composed of carbon,hydrogen and chlorine contains C = 10.04% and Cl = 89.12%. The vapour density of the compound is 59.75 . Determine its molecular formula.

Percentage composition of a salt is K=8.23%, Al=5.70%, SO_(4)=40.51% and H_(2)O=45.5% . What is the empirical formula of the compound? The molecular mass of the compound is 948. what is its molecular formula?

An organic compound was found to have contained carbon = 40.65%, hydrogen = 8.55% and Nitrogen = 23.7%. Its vapour - density was found to be 29.5. What is the molecular formula of the compound?

PATHFINDER-MOLE AND STOICHIOMETRY-I-QUESTION BANK
  1. Calculate the normality of a solution containing 3.15g of hydrated oxa...

    Text Solution

    |

  2. 0.2g of an organic compound contain 40.67% of carbon, 8.47% of hydroge...

    Text Solution

    |

  3. A compound contains K=42.39%, Fe=15.23% and C=19.44% N=22.8260 %. The ...

    Text Solution

    |

  4. Percentage composition of an organic compound was C=40%, H=6.67% and O...

    Text Solution

    |

  5. 9.0 mL of a mixture of CH4 and C2H4 is mixed with 30.0 mL of O2 and th...

    Text Solution

    |

  6. 20 mL of a gaseous hydrocarbon is exploded with excess oxygen in an eu...

    Text Solution

    |

  7. Arrange the following in order of increasing mass (atomic mass, O = 16...

    Text Solution

    |

  8. The maximum number of molecules are present in

    Text Solution

    |

  9. How many moles of magnesium phosphate, Mg3(PO4)2 will contain 0.25 mol...

    Text Solution

    |

  10. The total number of protons in 10 g of calcium carbonate is (N0 = 6.02...

    Text Solution

    |

  11. The number of hydrogen atoms present in 25.6 g of sucrose (C12H22O11) ...

    Text Solution

    |

  12. A compound used in making nylon contains 48.3% oxygen. There are four ...

    Text Solution

    |

  13. Given that the abundance of isotopes ,^54Fe, ^56Fe and " ^57Fe are ...

    Text Solution

    |

  14. An unknown element forms an oxide. What will be the equivalent weight ...

    Text Solution

    |

  15. 1.520 g of hydroxide of a metal on ignition gave 0.995 g of oxide. The...

    Text Solution

    |

  16. Equivalent weight of a bivalent metal is 37.2. The molecular weight of...

    Text Solution

    |

  17. A sample of H2SO4 (density 1.787 g mL^(-1)) is labelled as 86% by weig...

    Text Solution

    |

  18. A 3M solution of Na2S2O3 (Relative Formula Mass = 158) has density of ...

    Text Solution

    |

  19. What is the empirical formula of an oxide of vanadium, if 2,74 gm, of ...

    Text Solution

    |

  20. A gaseous compound is composed of 85.7% by mass of carbon and 14.3% by...

    Text Solution

    |