Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the equilibrium constant K(p) ...

Calculate the equilibrium constant `K_(p)` and `K_(c )` for the reaction: `CO(g)+1//2O_(2)(g) hArr CO_(2)(g)`. Given that the partial pressure at equilibrium in a vessel at `3000 K` are `p_(CO)=0.4 atm, p_(CO_(2))=0.6 atm `pO2=0.2 atm

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To solve the problem, we need to calculate the equilibrium constants \( K_p \) and \( K_c \) for the reaction: \[ \text{CO}(g) + \frac{1}{2}\text{O}_2(g) \rightleftharpoons \text{CO}_2(g) \] ### Given Data: - Partial pressure of CO, \( p_{CO} = 0.4 \, \text{atm} \) - Partial pressure of CO2, \( p_{CO_2} = 0.6 \, \text{atm} \) - Partial pressure of O2, \( p_{O_2} = 0.2 \, \text{atm} \) - Temperature, \( T = 3000 \, \text{K} \) ### Step 1: Calculate \( K_p \) The equilibrium constant \( K_p \) is given by the expression: \[ K_p = \frac{p_{CO_2}}{p_{CO} \cdot (p_{O_2})^{1/2}} \] Substituting the values: \[ K_p = \frac{0.6}{0.4 \cdot (0.2)^{1/2}} \] Calculating \( (0.2)^{1/2} \): \[ (0.2)^{1/2} = 0.4472 \, \text{(approximately)} \] Now substituting this back into the equation for \( K_p \): \[ K_p = \frac{0.6}{0.4 \cdot 0.4472} = \frac{0.6}{0.17888} \approx 3.34 \] ### Step 2: Calculate \( K_c \) To find \( K_c \), we use the relationship between \( K_p \) and \( K_c \): \[ K_p = K_c \cdot R T^{\Delta n} \] Where: - \( R = 0.0821 \, \text{L atm K}^{-1} \text{mol}^{-1} \) - \( T = 3000 \, \text{K} \) - \( \Delta n = \text{moles of products} - \text{moles of reactants} \) For the given reaction: - Moles of products = 1 (from CO2) - Moles of reactants = 1 (from CO) + 0.5 (from O2) = 1.5 Thus, \[ \Delta n = 1 - 1.5 = -0.5 \] Now substituting into the equation: \[ K_c = \frac{K_p}{R T^{\Delta n}} = \frac{3.34}{0.0821 \cdot 3000^{-0.5}} \] Calculating \( 3000^{-0.5} \): \[ 3000^{-0.5} = \frac{1}{\sqrt{3000}} \approx 0.0183 \] Now substituting this value: \[ K_c = \frac{3.34}{0.0821 \cdot 0.0183} = \frac{3.34}{0.0015} \approx 2226.67 \] ### Final Results: - \( K_p \approx 3.34 \) - \( K_c \approx 2226.67 \) ---

To solve the problem, we need to calculate the equilibrium constants \( K_p \) and \( K_c \) for the reaction: \[ \text{CO}(g) + \frac{1}{2}\text{O}_2(g) \rightleftharpoons \text{CO}_2(g) \] ### Given Data: - Partial pressure of CO, \( p_{CO} = 0.4 \, \text{atm} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Ex 7.2|40 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Exercises (Subjective)|46 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Subjective type|1 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Archives Subjective|15 Videos
  • CLASSIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Analytical and Descriptive Type|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

K_(p)//K_(c) for the reaction CO(g)+1/2 O_(2)(g) hArr CO_(2)(g) is

K_(p)//K_(c) for the reaction CO(g)+1/2 O_(2)(g) hArr CO_(2)(g) is

For the reaction CO(g)+(1)/(2) O_(2)(g) hArr CO_(2)(g),K_(p)//K_(c) is

For the reaction, CO(g) +(1)/(2) O_2(g) hArr CO_2 (g), K_p//K_c is equal to

The equilibrium constant, K_(p) for the reaction 2SO_(2)(g)+O_(2)(g)hArr2SO_(3)(g) is 44.0atm^(-1) "at" 1000 K . What would be the partial pressure of O_(2) if at equilibrium the amound of SO_(2) and SO_(3) is the same?

For the reaction CO_((g)) + (1)/(2) O_(2(g)) to CO_(2(g)) K_(p)//K_(c) is

(K_(p))/(K_(c)) for following reaction will be CO_((g))+(1)/(2)O_(2(g))rarrCO_(2(g))

The value of K_(P) for NH_(2)COONH_(4(s))hArr 2NH_(3(g))+CO_(2(g)) if the total pressure at equilibrium is P :-

For the reaction, N_(2)O_(4)(g)hArr 2NO_(2)(g) the degree of dissociation at equilibrium is 0.l4 at a pressure of 1 atm. The value of K_(p) is

For the reaction C(s)+CO_(2)(g) hArr 2CO(g) , the partial pressure of CO_(2) and CO both is 4.0 atm, respectively, at equilibrium. The K_(p) of the reaction is

CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH-CHEMICAL EQUILIBRIUM-Concept Applicationexercise 7.1
  1. In a reaction between hydrogen and iodine 6.84 mol of hydrogen and 4.0...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the equilibrium constant K(p) and K(c ) for the reaction: CO...

    Text Solution

    |

  3. The equilibrium composition for the reaction is {:(PCl(3),+,Cl(2),hA...

    Text Solution

    |

  4. For the reaction Cu(s)+2Ag^(o+)(aq)rarr Cu^(2+)(aq)+2Ag(s) Fill in...

    Text Solution

    |

  5. The value of K(c) for the reaction: A(2)(g)+B(2)(g) hArr 2AB(g) at...

    Text Solution

    |

  6. At 440^(@)C, the equilibrium constant (K) for the following reaction i...

    Text Solution

    |

  7. 0.15 mol of CO taken in a 2.5 L flask is maintained at 750 K alongwith...

    Text Solution

    |

  8. A vessel at 1000 K contains carbon dioxide with a pressure of 0.5 atm....

    Text Solution

    |

  9. For the reaction, N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g), the concentration of an ...

    Text Solution

    |

  10. For an equilibrium reaction, the rate constants for the forward and th...

    Text Solution

    |

  11. In a reaction between H(2) and I(2) at a certain temperature, the amou...

    Text Solution

    |

  12. At 700 K, the equilibrium constant K(p) for the reaction 2SO(3)(g)hA...

    Text Solution

    |

  13. Two moles of PCl(5) were heated to 327^(@)C in a closed two-litre vess...

    Text Solution

    |

  14. For the reaction, N(2)(g)+3H(2)(g) hArr 2NH(3)(g) the partial pres...

    Text Solution

    |

  15. The equilibrium constant at 278 K for Cu(s) +2Ag ^(+) (aq) hArr Cu...

    Text Solution

    |

  16. AB(2) dissociates as AB(2)(g) hArr AB(g)+B(g). If the initial pressu...

    Text Solution

    |

  17. Under what pressure must an equimolar mixture of PCl(5) and Cl(2) be p...

    Text Solution

    |

  18. XY(2) dissociates XY(2)(g) hArr XY(g)+Y(g). When the initial pressure ...

    Text Solution

    |

  19. Kc for the reaction SO2(g) + 1/2 O(2(g)) to SO(3(g)) " is " 61*7 " at ...

    Text Solution

    |

  20. 1 mol of H(2), 2 mol of I(2) and 3 mol of HI were taken in a 1-L flask...

    Text Solution

    |