Home
Class 12
PHYSICS
A block of mass 10kg is placed on a roug...

A block of mass `10kg` is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction `mu=0.5` . If a horizontal force of `100N` is acting on it, then acceleration of the block will be.

A

`10 m//s^(2)`

B

`5 m//s^(2)`

C

`15 m//s^(2)`

D

`0.5 m//s^(2)`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION-D) (Assertion-Reason Type Questions)|15 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION-B)|44 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass m=5kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2 . When a force F=40N is applied, the acceleration of the block will be (g=10m//s^(2)) .

A block of mass 10 kg is placed on a rough horizontal surface of coefficient of friction 0.1. A pulling force of 100 N acts on it at 37^(@) with the horizontal. The frictional force acting on the body is ..... N.

A force F is acting at an angle theta with horizontal on a block of mass 12 kg placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=frac{3}{4} as shown in the figure. The minimum value of force F to just move the block will be ( g = 10 ms^-2 )

A force F is acting at an angle theta with horizontal on a block of mass 12 kg placed on a rough 3 horizontal surface having coefficient of friction mu=3/ 4 as shown in the figure. The minimum value of force F to just move the block will be (g = 10 ms^-2)

A 3 kg block is placed over a 10 kg block and both are palced on a smooth horizontal surface. The coefficient of friction between the block is 0.2 . If a horizontal force of 20 N is applied to 3 kg block, accelerations of the two block in ms^(-2) are (take, g=ms^(-2) )

A block of mass 20kg is placed on a rough horizontal plane and a horizontal force of 12N is applied. If coefficient of friction is 0.1 the frictional force acting on it is,

A block of mass 5kg is placed on a rough horizontal plane whose coefficient of friction is 0.3 . Find the least horizontal force needed to move the block along the plane and the resultant of normal reaction and the force applied.

A block of mass 4 kg is kept on a rough horizontal surface. The coefficient of static friction is 0.8. If a forace of 19 N is applied on the block parallel to the floor, then the force of friction between the block and floor is

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-LAWS OF MOTION-Assignment (SECTION-C)
  1. A bullet is fired from a gun. The force on the bullet is given by F=60...

    Text Solution

    |

  2. A ball of mass 0.25 kg attached to the end of a string of length 1.96 ...

    Text Solution

    |

  3. A mass of 1 kg is suspended by means of a thread. The system is (i) li...

    Text Solution

    |

  4. If the force on a rocket moving with a velocity of 300 m/s is 345 N, ...

    Text Solution

    |

  5. A 500 kg car takes a round turn of radius 50 m with a velocity of 36...

    Text Solution

    |

  6. Two masses as shown are suspended from a massless pulley. Calculate th...

    Text Solution

    |

  7. A mass of 1 kg is thrown up with a velocity of 100 m/s. After 5 second...

    Text Solution

    |

  8. A man is slipping on a frictionless inclined plane & a bag falls down ...

    Text Solution

    |

  9. A body of mass 3 kg moving with velocity 10 m/s hits a wall at an ang...

    Text Solution

    |

  10. A cricketer catches a ball of mass 150 gm. in 0.1 second moving with s...

    Text Solution

    |

  11. On the horizontal surface of a truck (mu=0.6) a block of mass 1 kg is...

    Text Solution

    |

  12. An object of mass 3 kg is at rest. Now a force of vec F = 6 t^2 hat...

    Text Solution

    |

  13. A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having co...

    Text Solution

    |

  14. A lift of mass 1000 kg which is moving with an acceleration of 1 ms^...

    Text Solution

    |

  15. A monkey of mass 20kg is holding a vertical rope. The rope will not br...

    Text Solution

    |

  16. A man weighs 80kg . He stands on a weighing scale in a lift which is m...

    Text Solution

    |

  17. The coefficient of static friction, mu(s) between block A of mass 2 k...

    Text Solution

    |

  18. A block of mass m is placed on a smooth wedge of inclination theta. T...

    Text Solution

    |

  19. A car is moving in a circular horizontal track of radius 10 m with a c...

    Text Solution

    |

  20. A man of 50 kg mass is standing in a gravity free space at a height of...

    Text Solution

    |