Home
Class 12
PHYSICS
In a sinusoidal wave, the time required ...

In a sinusoidal wave, the time required for a particular point to move from maximum displacement to zero displacement is 0.14s. The frequency of the wave is

A

a)0.42Hz

B

b)2.75Hz

C

c)1.79Hz

D

d)0.56Hz

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Time taken by the wave to travel a distance `=0.14 times 4`
=0.56 s
Frequency `f_c=I/T`
`=1/0.56`
`f=100/56`
or `f=1.79Hz`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

According to a principle, at a particular point in a medium, the resultant displacement produced by a number of waves is the vector sum of the displacements produced by each of the waves. Name the principle.