Home
Class 11
PHYSICS
If the body travels half its total path ...

If the body travels half its total path in the last second of its fall from rest, find:
(a) The time and (b) height of its fall. `(g=9.8 m//s^(2))`

Text Solution

Verified by Experts

If the body falls a height h in time t, then `" "h=1/2 g t^(2)`
`[u=0 " as the body starts from rest"]` …(i)
Now, from Equation (i) and (ii) distance travelled in the last second.
`h-h'=1/2g t^(2)-1/2g(t-1)^(2)` i.e., `h-h'=1/2 g(2t-1)`
But according to given problem as `(h-h')=h/2`
`rArr (1/2)h=(1/2)g(2t-1)` or `(1/2)g t^(2)=g(2t-1)` [as from equation (i) `h=(1/2)g t^(2)`]
`rArr t^(2)-4t+2=0" "` or `" " t=[4+-sqrt((4^(2)-4xx2)"]"//2)rArr t,=2+-sqrt(2)rArr t=0.59s` or `" "3.41 s`
0.59 s is physically unacceptable as it gives the total time t taken by the body to reach ground lesser than one sec while according to the given problem time of motion must be greater than `1s`.
so `t=3.41 s` and `h=1/2xx(9.8)xx(3.41)^(2)=57 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS

    ALLEN |Exercise EXERCISE-01|55 Videos
  • KINEMATICS

    ALLEN |Exercise EXERCISE-02|57 Videos
  • ERROR AND MEASUREMENT

    ALLEN |Exercise Part-2(Exercise-2)(B)|22 Videos
  • KINEMATICS (MOTION ALONG A STRAIGHT LINE AND MOTION IN A PLANE)

    ALLEN |Exercise BEGINNER S BOX-7|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If body travels half of its path in the last second of its fall from rest, find the time and height of its fall.

Assertion: If a body is dropped from the top of a twoer of height h and another body is thrown up simultaneously with velocity u from the foot of the tower, then both of them would meet after a time (h)/(u) . Reason: For a body projected upwards, the distance covered by the body in the last second of its upwards journey is always 4.9m irrespective of velocity of projection (g=9.8 m//s^(2))

An object falling freely covers half of its total distance in last second, then find total height and total times g = 9.8 ms^(-2).

A ball is dropped from the roof of a tower height h . The total distance covered by it in the last second of its motion is equal to the distance covered by it in first three seconds. The value of h in metre is (g=10m//s^(2))

How much power is required a lift a body of mass 50 kg to a height of 120 m in 1 minute ? (g = 9.8 m//s^(2)) .

A body is dropped from the top of a tower and it covers a 80 m distance in last two seconds of its journey. Find out [g=10 ms^(-2)] (i) height of the tower (ii) time taken by body to reach the ground (iii) the velocity of body when it hits the ground

The frictional force of the air on the body of mass 0.25kg, falling with an acceleration of 9.2 m//s^(2) will be (g=9.8m//s^(2)) .

A stone falls freely such that the distance covered by it in the last second of its motion is equal to the distance covered by it in the first 5 seconds. It remained in air for :-

Find the total surface area of a cone, if its slant height is 21 m and diameter of its base is 24 m.

ALLEN -KINEMATICS-EXERCISE-2
  1. If the body travels half its total path in the last second of its fall...

    Text Solution

    |

  2. A student performs an experiment to determine how the range of a ball ...

    Text Solution

    |

  3. A student performs an experiment to determine how the range of a ball ...

    Text Solution

    |

  4. A student performs an experiment to determine how the range of a ball ...

    Text Solution

    |

  5. A circus wishes to develop a new clown act. Fig. (1) shows a diagram o...

    Text Solution

    |

  6. A circus wishes to develop a new clown act. Fig. (1) shows a diagram o...

    Text Solution

    |

  7. A circus wishes to develop a new clown act. Fig. (1) shows a diagram o...

    Text Solution

    |

  8. A circus wishes to develop a new clown act. Fig. (1) shows a diagram o...

    Text Solution

    |

  9. A circus wishes to develop a new clown act. Fig. (1) shows a diagram o...

    Text Solution

    |

  10. A circus wishes to develop a new clown act. Fig. (1) shows a diagram o...

    Text Solution

    |

  11. When a particle is undergoing motion, the diplacement of the particle ...

    Text Solution

    |

  12. When a particle is undergoing motion, the diplacement of the particle ...

    Text Solution

    |

  13. When a particle is undergoing motion, the diplacement of the particle ...

    Text Solution

    |

  14. When a particle is undergoing motion, the diplacement of the particle ...

    Text Solution

    |

  15. A projectile is projected with some initial velocity and some initial ...

    Text Solution

    |

  16. A projectile is projected with some initial velocity and some initial ...

    Text Solution

    |

  17. A projectile is projected with some initial velocity and some initial ...

    Text Solution

    |

  18. Fig. 2 (NCT).9 show the x-t plot of a particle in one dimensional mot...

    Text Solution

    |

  19. The position-time(x-t) graphs for two children A and B from their sch...

    Text Solution

    |

  20. A particle moves along x-axis with acceleration a = a0 (1 – t// T) wh...

    Text Solution

    |

  21. A body moving with uniform acceleration, covers a distance of 20 m in ...

    Text Solution

    |