Home
Class 12
PHYSICS
The stopping potential for the photo-ele...

The stopping potential for the photo-electrons emitted from a metal surface of work-function 1.7 eV is 10.4 eV. Find the wavelength of the radiation used. Also identify the energy-levels in hydrogen atom which will emit this wavelength.

A

The wavelength of light used is `1022 Å`

B

The wavelength of light used is `970.6 Å`

C

The light used is emitted by hydrogen gas sample which de-excites from `n = 3` to `n = 1`

D

The light used is emitted by hydrogen gas sample which de-excites from `n = 3` to `n = 1`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C

`K_(max) = 10.4 eV , phi = 1.7 eV`
`E = 10.4 + 1.7 = 12.1 eV rArr n = 3 ` to `n = 1`
`12.1 = (1242.eVÅ)/(lambda)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    ALLEN |Exercise Exercise - 08|2 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    ALLEN |Exercise Exercise - 09|2 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    ALLEN |Exercise Exercise - 06|2 Videos
  • RACE

    ALLEN |Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Stationary waves & doppler effect, beats)|25 Videos
  • TEST PAPER

    ALLEN |Exercise PHYSICS|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from a surface when photons of energy 6 eV fall on it is 4 eV . The stopping potential , in volt is

In electron ….. From infinite state to ground state in H atom . Find the emitted wavelength .

Calculate wavelength of emitted radiation when electron transition from n=3 to n=2 ? This radiation belong to which region.

Calculate the velocity of a photo-electron if the work function of the target material is 1.24eV and the wavelength of incident light is 4.36xx10^(-7) m. What retarding potential is necessary to stop the emission of the electrons?

The ionization energy of the electron in the hydrogen atom in its ground state is 13.6 eV. The atoms are excited to higher energy levels to emit radiation of 6 wavelengths. During which of the following transitions will the maximum wavelength radiation be emitted ?

The work function of a substance is 4.0 eV. The longest wavelength of light that can cause photoelectron emission from this substance is approximately: