Home
Class 12
CHEMISTRY
The molar conductivity of 0.025 mol L^(-...

The molar conductivity of 0.025 mol `L^(-1)` methanoic acid is 46.1 S `cm^(2) mol^(-1)` . Calculate its dissociation constant.
(Given `lambda_(2(H^+)^@)=349.6` S `cm^2 mol^(-1)` and `lambda_("HCOO"^-)^@=54.6 S Cm^2 mol^(-1)` )

A

`3.14xx10^(-3)`

B

`3.67xx10^(-4)`

C

`4.15xx10^(-4)`

D

`5.21xx10^(-3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    MTG GUIDE|Exercise AIPMT/NEET(MCQs) |5 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    MTG GUIDE|Exercise NEET Café (Topicwise Practice Questions) (BATTERIES, FUEL CELLS AND CORROSION) |6 Videos
  • COORDINATION COMPOUNDS

    MTG GUIDE|Exercise CHECK YOUR NEET VITALS|30 Videos
  • GENERAL PRINCIPALS AND PROCESSES OF ISOLATION OF ELEMENTS

    MTG GUIDE|Exercise AIPMT/NEET (MCQs)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The molar conductivity of 0.25 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm^(2) mol^(-1) . Calculate the degree of dissociation constant. Given : lambda_((H^(o+)))^(@)=349.6S cm^(2)mol^(-1) and lambda_((CHM_(3)COO^(c-)))^(@)=54.6Scm^(2)mol^(-1)

The molar conductivity of 0.025 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm^(2) mol^(-1) . Its degree of dissociation (alpha) and dissociation constant. Given lambda^(@)(H^(+))=349.6 S cm^(-1) and lambda^(@)(HCOO^(-)) = 54.6 S cm^(2) mol^(-1) .

The molar conductivity of 0.025 M methanoic acid (HCOOH) is 46.15" S "cm^(2)mol^(-1) . Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given lambda_((H^(+)))^(@)=349.6" S "cm^(2)mol^(-1) and lambda_((HCOO^(-)))^(@)=54.6" S " cm^(2)mol^(-1) .

The conductivity of 0.001028M acetic acid is 4.95xx10^(-5)Scm^(-1) . Calculate its dissociation constant if Lambda_(m)^(0) for acetic acid is 390.5Scm^(2)mol^(-1) .

MTG GUIDE-ELECTROCHEMISTRY-CHECK YOUR NEET VITALS
  1. From the following E values of half cells (i) A+e^(-)toA^(-),E^@=-0....

    Text Solution

    |

  2. The quantity of electricity required to liberate 112 cm of hydrogen at...

    Text Solution

    |

  3. A cell is containing two H electrodes. The negative electrode is in co...

    Text Solution

    |

  4. The equivalent conductance of NaCl at concentration C and at infinite ...

    Text Solution

    |

  5. For the cell, Zn|Zn^(2+)(1 M)||Cu^(2+)(1 M)|Cu,E(cell)^@ is 1.10 V, E...

    Text Solution

    |

  6. The standard electrode potential values of the elements A, B and C are...

    Text Solution

    |

  7. Cu(aq)^(+) is unstable in solution and undergoes simultaneous oxidatio...

    Text Solution

    |

  8. Consider the following half-cell reactions : I. A+e^(-)toA^(-), ...

    Text Solution

    |

  9. Standard electrode potential for Sn^(4+)//Sn^(2+) couple is +0.15 V an...

    Text Solution

    |

  10. The variation of equivalent conductance of weak electrolyte with sqrtC...

    Text Solution

    |

  11. Which has minimum potential for the half cell reaction : 2H^(+)+2e^(-)...

    Text Solution

    |

  12. The molar conductivity of 0.025 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm...

    Text Solution

    |

  13. If E(Fe^(2+)//Fe)^@=x1 V, E(Fe^(3+)//Fe^(2+))^@=x2 V , what is the E(F...

    Text Solution

    |

  14. Following two half cells form a complete cell which has DeltaG^@ (in k...

    Text Solution

    |

  15. Zinc is used to protect iron from rusting. This is because

    Text Solution

    |

  16. Li^(+)//Li=-3.05 V, Ba^(2+)//Ba=-2.73 V , Mg^(2+)//Mg=-2.37 V The ...

    Text Solution

    |

  17. Lambda^@CICH2COONa=224 ohm^(-1) cm^(2) g eq^(-1), Lambda^@NaCI=38.2 oh...

    Text Solution

    |

  18. Given : Zn^(2+)//Zn=-0.76 V, Mg^(2+)//Mg=-2.37 V, then the correct sta...

    Text Solution

    |

  19. For a cell reaction involving two electron change, the standard EMF of...

    Text Solution

    |

  20. The half cell potential of a hydrogen electrode at pH = 10 will be

    Text Solution

    |