Home
Class 12
PHYSICS
An electric dipole consists of two equal...

An electric dipole consists of two equal and opposite charges each of `1 mu C` separated by 2 cm. When it is placed in uniform electric field of `10^5 NC^(-1)` at an angle `theta` with the electric field, it experiences a torque of `2 xx 10^(-3)` Nm. Find the value of angle `theta`.

Text Solution

Verified by Experts

`q = 1 mu c = 1 xx 10^(-6) C`
`2a = 2 cm = 2 xx 10^(-2)m`
`E = 10^5 NC^(-1)`
`theta` = Angle made by the electric dipole with electric field.
`tau = 2 xx 10^(-3)` Nm
`tau = PE sin theta`
`tau = q (2a) E sin theta`
`[because P = q(2a)]`
`sin theta = (tau)/(q(2a)E)`
`(2 xx 10^(-3))/(1 xx 10^(-6) xx 2 xx 10^(-2) xx 10^5) = 1`
`sin theta = 1`
`sin theta = sin 90^@`
`implies theta = 90^@`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRIC FIELD

    BETTER CHOICE PUBLICATION|Exercise NUMERICAL PROBLEMS (MOST EXPECTED QUESTIONS)|4 Videos
  • ELECTRIC FIELD

    BETTER CHOICE PUBLICATION|Exercise LONG ANSWER TYPE QUESTIONS |9 Videos
  • ELECTRIC CURRENT, RESISTANCE AND E.M.F.

    BETTER CHOICE PUBLICATION|Exercise MOST EXPECTED QUESTIONS |14 Videos
  • ELECTRICAL DEVICES

    BETTER CHOICE PUBLICATION|Exercise (MOST EXPECTED QUESTIONS 2 MARK)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electric dipole consists of two opposite charges each of magnitude 6xx 10^-8 coulomb separated by 6.0 cm. The dipole is placed in an external electric field of 5xx10^-5NC^-1 What maximum torque will the field exert on the dipole?

An electric dipoel consists of two equal and opposite charges placed 2 cm apart. When the dipole is placed in a uniform electric field of strength 10^5NC^-1 , it experiences a maximum torque of 0.2 xx 10^-3Nm . Find the magnitude of each charge.

An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude 1 mu C (micro-coulomb) separated by a distance of 2 cm . The dipole is placed in an electric field of 10^(5) V m^(-1) . What maximum torque does the field exert on the dipole ?

An electric dipole consists of two opposite charges each of magnitude 6xx 10^-8 coulomb separated by 6.0 cm. The dipole is placed in an external electric field of 5xx10^-5NC^-1 How much work will an external agent have to do in turning the dipole through 180^@ , starting from the position theta = 0^@ ?

An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude 1 mu C (micro-coulomb) separated by a distance of 2 cm . The dipole is placed in an electric field of 10^(5) V m^(-1) .How much work must an external agent do to turn the dipole end for end , starting from a position of alignment theta = 0 ?

An electric dipole of dipole moment 4xx 10^-5 C m is placed in a uniform electric field of 10^-3NC^-1 makng an angle of 30^@ with the direction of field. Determine the torque exerted y the electric fieldon the dipole.

A dipole consisting of an electron and a proton separated by a distance 4xx10^-10 m is situated in an electric field of intensity 3xx10^5NC^-1 at an angle orf 30^@ with the field. Calculate the dipole moment and the torque acting on it.

A plane surface having area of 0.5m^2 is placed inside a uniform electric field of strength 5xx10^3NC^-1 . Calculate its flux makes an angle of 30^@ with the direction of electric field.