Home
Class 12
PHYSICS
The fricition coefficient between the ta...

The fricition coefficient between the table and block shown in fig. is 0.2 find the acceleration of the system (Take `g=10 m//s^(2)`)

Text Solution

Verified by Experts

For three blocks the equations of motion are-
`a=(15g-5g-g)/(25)=((9g)/(25))`
`15g-T_(1)=15arArrT_(1)=15g-(135g)/(25)=(375g-135g)/(25)=96N`
`T_(2)-5g=5((9g)/(25))rArr T_(2)=5g+(9g)/(5)=(34g)/(5)=68N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-I|52 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-II|112 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-III|28 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Stationary waves & doppler effect, beats)|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The friction coefficient between the table and the block shown in figure is 0.2. Find the tensions in the two strings.

The friction coefficient between the horizontal surfce and ech of the blocks shown in figure is 0.20. The collision between the blocks is perfectly elastic. Find the separation between the two blocks when they come to rest. Take g=10 m/s^2 .

The friction coefficient between the horizontal surface and each of the block shown in the figure is 0.2 . The collision between the blocks is perfectly elastic. Find the separation between them when they come to rest. (Take g=10m//s^2 ).

If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is 0.4 then out acceleration of the system and tension in the string. (g=10m//s^(2))

A force of 200N is applied as shown in the figure on block of 3 kg. The coefficient of friction between the block and the wall is 0.3. Find the friction acting on the block. (in N) {Take g = 10 m//s^(2)

A vehicle is moving on a road with an acceleration a=20 m//s^(2) as shown in figure. The frictional coefficient between the block of mass (m) and the vehicle so that block is does not fall downward is (g=10m//s^(2))

A block of mass 4kg is placed in contact with the front vertical surface of a lorry. The coefficient of friction between the vertical surface and block is 0.8. The lorry is moving with an acceleration of 15 m//s^2 (g = 10ms^(-2)) . The force of friction between lorry and block is

What is the acceleration of the block and trolley system shown in if the coefficient of kinetic friction between the trolley and the surface is 0 .04 ? What is the tension in the string ? Take g = 10 ms^(-2) Neglect the mass of the string .

An arrangement of the masses and pulleys is shown in the figure. Strings connecting masses A and B with pulley are horizontal and all pulleys and strings are light. Friction coefficient between the surface and the block B is 0.2 and between block A and B is 0.7 . The system is released from rest. (use g=10m//s^(2))

In the figure shown, find acceleration of the system and tenslons T_(1),T_(2) and T_(3) (Take = 10 m//s^(2))

ALLEN-NEWTONS LAWS OF MOTION-SWOE
  1. A block rest on a rough inclined plane as shown in fig. A horizontal f...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of masses m(1)=1 kg and m(2)=2 kg are connected by a string...

    Text Solution

    |

  3. For shown situation draw a graph showing acceleration of A and B on y-...

    Text Solution

    |

  4. A block of mass m rests on a rough horizontl surface as shown in figur...

    Text Solution

    |

  5. A body of mass m rests on a horizontal floor with which it has a coeff...

    Text Solution

    |

  6. A block of 1 kg is stopped against a wall by applying a force F perpen...

    Text Solution

    |

  7. Two block A and B placed on a plane surface as shown in the figure. Th...

    Text Solution

    |

  8. Consider the figure shown here of a moving cart C. if the coefficient ...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass kg lies on a horizontal surface in a truck· The coeff...

    Text Solution

    |

  10. Coefficient of friction between two block shown in figure is mu = 0.4....

    Text Solution

    |

  11. A horizontal force of 10 N is necessary to just hold a block stationar...

    Text Solution

    |

  12. Blocks A and B of masses 5 kg and 10kg are placed as shown in figure. ...

    Text Solution

    |

  13. If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is...

    Text Solution

    |

  14. If the momenta of two particles of a system are given by vecp(1)=2hati...

    Text Solution

    |

  15. A rocket fired from the earth's surface ejects 1% of its mass at a spe...

    Text Solution

    |

  16. A force 250N is required to lift a 1200N weight through a pulley syste...

    Text Solution

    |

  17. The fricition coefficient between the table and block shown in fig. is...

    Text Solution

    |

  18. 12N of force required to be applied on A to slip on B. Find the maximu...

    Text Solution

    |

  19. What is the acceleration of the block and trolley system shown in a Fi...

    Text Solution

    |

  20. A circular racetrack of radius 300 m is banked at an angle of 15^(@) T...

    Text Solution

    |