Home
Class 10
CHEMISTRY
At 540 K, 0.10 mole of PCl5 are heated i...

At `540 K, 0.10` mole of `PCl_5` are heated in a 8 litre flask. The pressure of the equilibrium mixture is found to be 1.0 atm. The value of `K_p` (in atm) for the reaction is

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1.77

`{:("Given equilibrium",PCl_5, Vol. of container = 8 litre
Total no. of moles = `0.1 - x + x + x = 0.1 + x`
`K_c = ([PCl_3][Cl_2])/([PCl_5]) = (x//8.x//8)/(((0.1 - x)/(8))) = (x^2)/(8(0.1 - x))`
`PV = nRT`
or , `1 xx 8 = (0.1 + x) xx 0.082 xx 540`
`therefore x = 0.08`
`therefore K_C = (0.08 xx 0.08)/(8(0.1 - 0.08)) = 4 xx 10^(-2) "mol litre"^(-1)`
`K_p = K_c (RT)^(Deltan), Deltan = +1`
`therefore K_p = 4 xx 10^(-2) (0.082 xx 540) = 1.77 atm`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    MTG IIT JEE FOUNDATION|Exercise EXERCISE (COMPREHENSION TYPE)|14 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    MTG IIT JEE FOUNDATION|Exercise Exercise (Integer/Numerical Value Type )|5 Videos
  • CHEMICAL REACTIONS AND EQUATIONS

    MTG IIT JEE FOUNDATION|Exercise OLYMPIAD/HOTS CORNER|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

At 540 K, 0.10 mol of PCl_(5) is heated in a 8L flask. The pressure of equilibrium mixture is found to be 1.0 atm . Calculate K_(p) and K_(c ) for the reaction.

For the reaction, 2NO(g)+Cl_(2)(g)hArr 2NOCl(g) a reaction mixture containing NO(g) and Cl_(2)(g) at partial pressure of 0.373 atm and 0.310 atm at 300 K respectively, is taken. The total pressure of the system at equilibrium was found to be 0.544 atm at 300 K. The value of K_(C) for the reaction, 2NOCl(g)hArr 2NO(g)+Cl_(2)(g) at 300 K would be

When PCl_(5) is heated in a closed vessel at 575 K, the total pressure at equilibrium is found to be 1 atm and partial pressure of Cl_(2) is found to the 0.324 atm . Calculate the equilibrium constant (K_(p)) for the decomposition reaction.

At 87^(@)C , the following equilibrium is established H_(2) (g)+S(s)hArrH_(2)S(s)(g), K_(p)=7xx10^(-2) If 0.50 mole of hydrogen and 1.0 mole of sulphuur are heated to 87^(@)C and 2.0 atm .the equilibrium gases mixture contains 40% chlorine by volume. Calculate K_(p) at 247^(@)C for the reaction PCl_(5)(g)hArrPCl_(3)(G)+Cl_(2)(g)