Home
Class 12
CHEMISTRY
The hydrolysis constang of 0.1M aqueous ...

The hydrolysis constang of `0.1M` aqueous solution of sodium acetate if `K_(a)` of `CH_(3)COOH = 1.8 xx 10^(-5)` is

A

0.556

B

4.72

C

9.38

D

5.56

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • QUESTION-PAPERS-2015

    BITSAT GUIDE|Exercise CHEMISTRY |40 Videos
  • QUESTION-PAPERS-2017

    BITSAT GUIDE|Exercise CHEMISTRY |40 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the degree of hydrolysis of 0.1 M solution of sodium acetate at 298 K : K_(a) = 1.8 xx 10^(-5) .

What is the pH of an aqueous solution of ammonium acetate (K_a= K_b =1.8 xx 10^(-5))

Determine the hydrolysis constantand degree of hydrolysis of 0.01 M solution of ammonium acetate , given that K_(a) =1.752 xx 10^(-5) , K_(b) =1.74 xx 10^(-5)

Calculate the percentage hydrolysis of decinormal solution of ammonium acetate given that k_(a) = 1.75 xx 10^(-5), K_(b) =1.80 xx 10^(-5) and K_(w) = 1.0 xx 10^(-14)

What will be the hydrogen ion concentration of a solution obtained by mixing 500ml of 0.2 M acetic acid and 500ml of 0.4 M sodium acetate ? (K_(a)CH_(3)COOH)=1.8 xx 10^(-5))

Calculate the degree of hydrolysis of a decimolar solution of ammonium acetate at 25^@C . K_a(CH_3COOH)=1.75xx10^(-5), K_b(NH_4OH)=1.81xx10^(-5)

a. Calculate the percentage hydrolysis of 0.003M aqueous solution of NaOH. K_(a) for HOCN = 3.3 xx 10^(-4) . b. What is the pH and [overset(Theta)OH] of 0.02M aqueous solution of sodium butyrate. (K_(a) = 2.0 xx 10^(-5)) .

Calculate pH solution: 0.1 M CH_(3)COOH (K_a=1.8 xx 10^(-5))

BITSAT GUIDE-QUESTION-PAPERS-2016-CHEMISTRY
  1. Which of the followings forms the base of talcum powder?

    Text Solution

    |

  2. ANTIOXIDANTS IN FOOD

    Text Solution

    |

  3. The first emission line in the H-atom spectrum in the Balmer series ap...

    Text Solution

    |

  4. An e^- has magnetic quantum number as –3, what is its principal quantu...

    Text Solution

    |

  5. At what temperature, the rate of effusion of N(2) would be 1.625 times...

    Text Solution

    |

  6. The average kinetic energy of an ideal gas per molecule in SI units at...

    Text Solution

    |

  7. The degree of dissociation of PCl(5) (alpha) obeying the equilibrium, ...

    Text Solution

    |

  8. In a closed system : A(s)hArr 2B(g)+3C, if the partial pressure of C i...

    Text Solution

    |

  9. For a particular reversible reaction at temperature T, DeltaHandDeltaS...

    Text Solution

    |

  10. Given Based on data provided, the value of electron gain enthalpy...

    Text Solution

    |

  11. The hydrolysis constang of 0.1M aqueous solution of sodium acetate if ...

    Text Solution

    |

  12. For a sparingly soluble salt A(p)B(q), the relationship of its solubil...

    Text Solution

    |

  13. Consider the reaction, Cl(2)(aq) + H(2)S(aq) rarr S(s) + 2H^(+) (aq)...

    Text Solution

    |

  14. In the reaction, P+Q rarr R+S the time taken for 75% reaction of P i...

    Text Solution

    |

  15. The e.m.f. of the cell Ti|Ti^(+)(0.001M)||Cu^(2+)(0.01M)|Cu is 0.83V...

    Text Solution

    |

  16. Electrolysis is carried out in three cells (A) 1.0 M CuSO4 Pt elec...

    Text Solution

    |

  17. Calculate equilibrium constant for tha disproportionation reaction : ...

    Text Solution

    |

  18. The non- stoichiometric compound Fe(0.94)O is formed when x% of Fe^(2+...

    Text Solution

    |

  19. Al ( at . Wt . 26.98 ) crystallizes in the cubic d system with ...

    Text Solution

    |

  20. A compound of Xe and F is found to have 53.5% Xe. What is the oxidatio...

    Text Solution

    |