Home
Class 11
PHYSICS
A ball is dropped from a balloon going u...

A ball is dropped from a balloon going up at a speed of 7 m/s. If the balloon was at a height 60 m at the time of dropping the ball, how long will the ball take in reaching the ground?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C

Initially the ball is going upward `u=-7 m/s
S=60
a= g= 10 m/s^2
From S=ut+1/2 at^2
60=-7t+1/2 10 t^2
rarr 60=-7t+5t^2
rarr5t^2-7t-60=
:. T=(7+-(sqrt(49+1200)))/(2xx5)
=(7+-(sqrt(49+1200)))/1
=(-7+-35.34)/10
Taking +ve sign
t= (7+35.34)/10=4.2 sec`
Therefore, the ball will take 4.2 sec, to reach the ground.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REST AND MOTION : KINEMATICS

    HC VERMA|Exercise Objective -2|10 Videos
  • PHYSICS AND MATHEMATICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|34 Videos
  • ROTATIONAL MECHANICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|86 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is dropped from a balloon going up with a uniform velocity of 5.0 m/s. If the balloon was 50 m high when the stone was dropped, find its height when the stone hits the ground. Take g=10 m/s^2 .

A circket ball falls from a height of 40 m. What is the velocity with which the ball hits the ground ?

A ball is dropped on a floor from a height of 2.0m After the collision it rises up to a height of 1.5m . Assume that 40% of the mechanical energy lost goes as thermal energy into the ball. Calculate the rise in the temperature of the ball in the collision specific heat capacity of the ball is 800J kg^(-1) K^(-1)

A ball is thrown up at a speed of 4.0 m/s. Find the maximum height reached by the ball. Take g=10 m//s^2 .

A ball is dropped from a height of 48 meters and rebounds 2/3 of the distance it falls. If it continues to fall and rebound in this way, the distance the ball travels before coming to rest is

A ball is dropped from a building. It takes 4s to reach the ground. The height of the building is (use g = 10 m//s^(2) )

A spherical ball is dropped in a long column of a viscous liquid. The speed of the ball as a function of time may be best represented by the graph

A ball is projected vertically up with a speed of 50 m/s. Find the maximum height , the time to reach the maximum height, and the speed at the maximum height (g=10 m//s^(2)) (AS_(1))

A ball is dropped from a height of 5 m onto a sandy floor and penetrates the sand up to 10 cm before coming to rest. Find the retardation of the ball in sand assuming it to be uniform.

HC VERMA-REST AND MOTION : KINEMATICS-Exercises
  1. A car travelling at 60 km/h overtakes another car travelling at 42 km/...

    Text Solution

    |

  2. A ball is projected vertically up with a speed of 50 m/s. Find the max...

    Text Solution

    |

  3. A ball is dropped from a balloon going up at a speed of 7 m/s. If the ...

    Text Solution

    |

  4. A stone is thrown vertically upward with a speed of 28 m/s. (a) Find t...

    Text Solution

    |

  5. A person sitting on the top of a tall building is dropping balls at re...

    Text Solution

    |

  6. A healthy young man standing at a distance of 7 m from 11.8 m high bu...

    Text Solution

    |

  7. An NCC parade is going at a uniform speed of 6 km/h through a place un...

    Text Solution

    |

  8. A ball is dropped from a height. If it takes 0.2s to cross the last 6m...

    Text Solution

    |

  9. A ball is dropped from a height of 5 m onto a sandy floor and penetrat...

    Text Solution

    |

  10. An elevator is descending with uniform acceleration.To measure the acc...

    Text Solution

    |

  11. A 10 kg ball is dropped from a height of 10m. Find (a) the initial po...

    Text Solution

    |

  12. A ball is thrown at a speed of 40 m/s at an angle of 60^0 with the hor...

    Text Solution

    |

  13. A ball whose Kinetic Energy is E is projected at an angle of 45^(@) to...

    Text Solution

    |

  14. A gun is fired from a place which is at distance 1.2 km from a hill. T...

    Text Solution

    |

  15. Figure shows a 11.7 ft wide ditch with the approach roads at and angle...

    Text Solution

    |

  16. A person standing on the top of a cliff 171 ft high has to throw a pac...

    Text Solution

    |

  17. A projectile is fired at an angle of 45 ^ { \circ } with the horizonta...

    Text Solution

    |

  18. The expression for maximum height attained when the body is projected ...

    Text Solution

    |

  19. A bomb is dropped from a plane flying horizontally with uniform speed....

    Text Solution

    |

  20. A boy standing on a long railroad car throuws a ball straight upwards....

    Text Solution

    |