Home
Class 11
PHYSICS
A stone is thrown vertically upward with...

A stone is thrown vertically upward with a speed of 28 m/s. (a) Find the maximum height reached by the stone. (b)Find its velocity one second before it reaches the maximum height.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C, D

Given `u=28 m/s, v=0, a =-g=-9.8 m/s^2, S_2 = (v^2-u^2)/(2a), =(0^2-28^2)/(2(-9.8)=2.85, t'=2.85-1=1=1.85, v'=u+at'=28-(9.8)(1.85), (28-18.13=9.87m/s` Hence the velocity is 9.87m/s. c. No it will not change. As, after one second velocity becomes zero for any initial velocity and deceleration is `g= 9.8 m/s^2` remains same. for initial velocity more than 28 m/s maximum height increases.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REST AND MOTION : KINEMATICS

    HC VERMA|Exercise Objective -2|10 Videos
  • PHYSICS AND MATHEMATICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|34 Videos
  • ROTATIONAL MECHANICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|86 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is thrown up at a speed of 4.0 m/s. Find the maximum height reached by the ball. Take g=10 m//s^2 .

A stone is thrown vertically upwards with initial velocity of 40 m/s. Taking g=10m//s^(2) find the maximum height and total distance covered by stone.

A ball is projected vertically up with a speed of 50 m/s. Find the maximum height , the time to reach the maximum height, and the speed at the maximum height (g=10 m//s^(2)) (AS_(1))

A particle is fired vertically upward with a speed of 9.8 kms^-1 . Find the maximum height attained by the particle. Radius of earth =6400 km and g at the surface =9.8ms^-2 . Consider only earth's gravitation.

A ball is thrown vertically upwards with the speed of 19.6 ms^(-1) from the top of building and reaches the earth in 6 s. Find the height of the building .

A particle is thrown vertically upwards its velocity at half of the height is 10 m/s then the maximum height attained by it is ( g= 10 m//s^2)

(i) Write down the equation of a freely falling body under gravity. (ii) A ball is thrown vertically upwards with the speed of 19.6ms^(-1) from the top of a building and reaches the earth in 6s . Find the height of the building.

A simple pendulum of length L having a bob of mass m is deflected from its rest position by an angle theta and released figure. The string hits a peg which is fixed at distance x below the point of suspension and the bob starts going in a circle centred at the peg. a. Assuming that initially the bob has a height less thasn the peg, show that the maximum height reached by the bob equals its initialheight. b. If the pendulum is released with theta=90^0 and m=L/2 find the maximum height reached by the bob above its lowest positon before the string becomes slack. c. Find the minimum value of x/L for which the bob goes in a complete circle about the pet when the pendulum is released from theta=90^0 .

A stone is thrown upwards with a speed y from the top of a tower. It reaches the ground with a velocity 3v. What is the height of the tower?

HC VERMA-REST AND MOTION : KINEMATICS-Exercises
  1. A ball is projected vertically up with a speed of 50 m/s. Find the max...

    Text Solution

    |

  2. A ball is dropped from a balloon going up at a speed of 7 m/s. If the ...

    Text Solution

    |

  3. A stone is thrown vertically upward with a speed of 28 m/s. (a) Find t...

    Text Solution

    |

  4. A person sitting on the top of a tall building is dropping balls at re...

    Text Solution

    |

  5. A healthy young man standing at a distance of 7 m from 11.8 m high bu...

    Text Solution

    |

  6. An NCC parade is going at a uniform speed of 6 km/h through a place un...

    Text Solution

    |

  7. A ball is dropped from a height. If it takes 0.2s to cross the last 6m...

    Text Solution

    |

  8. A ball is dropped from a height of 5 m onto a sandy floor and penetrat...

    Text Solution

    |

  9. An elevator is descending with uniform acceleration.To measure the acc...

    Text Solution

    |

  10. A 10 kg ball is dropped from a height of 10m. Find (a) the initial po...

    Text Solution

    |

  11. A ball is thrown at a speed of 40 m/s at an angle of 60^0 with the hor...

    Text Solution

    |

  12. A ball whose Kinetic Energy is E is projected at an angle of 45^(@) to...

    Text Solution

    |

  13. A gun is fired from a place which is at distance 1.2 km from a hill. T...

    Text Solution

    |

  14. Figure shows a 11.7 ft wide ditch with the approach roads at and angle...

    Text Solution

    |

  15. A person standing on the top of a cliff 171 ft high has to throw a pac...

    Text Solution

    |

  16. A projectile is fired at an angle of 45 ^ { \circ } with the horizonta...

    Text Solution

    |

  17. The expression for maximum height attained when the body is projected ...

    Text Solution

    |

  18. A bomb is dropped from a plane flying horizontally with uniform speed....

    Text Solution

    |

  19. A boy standing on a long railroad car throuws a ball straight upwards....

    Text Solution

    |

  20. A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide figure...

    Text Solution

    |