Home
Class 11
PHYSICS
A drop of mercury of radius 2 mm is spli...

A drop of mercury of radius 2 mm is split into 8 identical droplets. Find the increase in surface energy. Surface tension of mercury `=0.465Jm^-2`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B, C, D

`r=2mm=2xx10^-3m,`
`T=0.465Jm^2`
`Volume of initial drop =8x(vol. of small drops)`
`=(4/3)piR^3=(4/3)pr^3xx8`
`=r=R/2=2`
Increase is surfac energy
`=TA\'-TA=8xx4pi^2T-4piR^2T`
`=4piT[98xx(R^2/4)-R^2]`
`=4piTR^2`
`=4xx(3.14)xx(0.465)xx(4xx10^-6)`
`=23.36 muJ`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME MECHANICAL PROPERTIES OF MATTER

    HC VERMA|Exercise Objective-2|7 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    HC VERMA|Exercise Exercises|58 Videos
  • SOUND WAVES

    HC VERMA|Exercise All Questions|139 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A water drop of radius 10^-2 m is broken into 1000 equal droplets. Calculate the gain in surface energy. Surface tension of water is 0.075Nm^-1

A capillary tube of radius 0.20 mm is dipped vertically in water. Find the height of the water column raised in the tube. Surface tension of water =0.075Nm^-1 and density of water =1000 kgm^-3. Take g=10 ms^-2 .

The angle of contact of mercury with soda lime glass is 140^(@) . A capillary tube of radius 1.0 mm is dipped in a trough containing mercury. By what amount does the mercury dip down in the tube relative to the liquid surface outside? Surface tension of mercury =0.465Nm^(-1) Density of mercury =13.6xx10^(3)kgm^(-3)

A drop of liquid of diameter 2.8 mm breaks up into 125 identical drops. The change in energy is nearly (s = 75 dyne/cm).

Two mercury drops each of radius r merge to form a bigger drop. Calculate the surface energy released.

Consider a small surface area of 1 mm^2 at the top of a mercury drop of radius 4.0 mm. Find the force exerted on this area (a) by the air above it (b) by the mercury below it and (c) by the mercury surface in contact with it. Atmospheric pressure =1.0xx10^5Pa and surface tension of mercury =0.465Nm^-1. Neglect the effect of gravity. Assume all numbers to be exact.

HC VERMA-SOME MECHANICAL PROPERTIES OF MATTER-Exercises
  1. Find the increase in pressure required to decrease the volume of a wat...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the apprroximate change in density of water in a lake at a d...

    Text Solution

    |

  3. A steel plate of face area 4 cm^2 and thickness 0.5 cm is fixed rigidl...

    Text Solution

    |

  4. Water is kept in a beaker of radius 5.0 cm. Consider a diameter of the...

    Text Solution

    |

  5. Find the excess pressure inside (a) a drop of mercury of radius 2 mm (...

    Text Solution

    |

  6. Consider a small surface area of 1 mm^2 at the top of a mercury drop o...

    Text Solution

    |

  7. The capillaries shown in figure have inner radii 0.5 mm, 1.0 mm and 1...

    Text Solution

    |

  8. The lower end of a capillary tube is immersed in mercury. The level of...

    Text Solution

    |

  9. A barometer is constructed with its tube having radius 1.0 mm. Assume ...

    Text Solution

    |

  10. A capillary tube of radius 0.50 mm is dipped vertically in a pot of wa...

    Text Solution

    |

  11. Find the surface energy of water kept in a cylindrical vessel of radiu...

    Text Solution

    |

  12. A drop of mercury of radius 2 mm is split into 8 identical droplets. F...

    Text Solution

    |

  13. A capillary tube of radius 1 mm is kept vertical with the lower end in...

    Text Solution

    |

  14. The lower end of a capillary tube of radius 1 mm is dipped vertically ...

    Text Solution

    |

  15. Two large glass plates are placed vertically and parallel to each othe...

    Text Solution

    |

  16. Consider an ice cube of edge 1.0 cm kept in a gravity-free hall. Find ...

    Text Solution

    |

  17. A wire forming a loop is dipped into soap solution and taken out so th...

    Text Solution

    |

  18. A metal sphere of radius 1 mm and mass 50 mg falls vertically in glyce...

    Text Solution

    |

  19. Estimate the speed of vertically falling rain drops from the following...

    Text Solution

    |

  20. Water flows at a speed of 6 cms^-1 through a tube of radius 1 cm. coe...

    Text Solution

    |