Home
Class 12
CHEMISTRY
Two gases A and B have molecular weight ...

Two gases A and B have molecular weight 60 and 45. 0.6 g of A and 0.9 g of B are mixed in a closed vessel. Total pressure is 720 mm. The partial pressure of A is

A

240 mm

B

480 mm

C

600 mm

D

None of these

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Molecular weight of `A = 60`
Molecular weight of B = 45
Weight of A = 0.6 g
`thereore `Number moles of `A = (0.6)/(60) = 0.01`
Weight of B = 0.9 B
`therefore` Number of moles of `B = (0.9)/(45) = 0.02`
Total number of moles `= 0.01 + 0.02 = 0.03`
Total pressure = 720 mm
` therefore` Partial pressure of `A = (0.1)/(0.3) xx 720 = 240 mm`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two gases A and B having molecular weight 60 and 45 respectively are enclosed in a vessel. The weight of A is 0.5 g and that of B is 0.2 g. The total pressure of the mixture is 750 mm. Calculate the partial pressure (in mm) of gas A.

0.45gm of a gas 1 of molecular weight 60 and 0.22 gm of a gas 2 of molecular weight 44 exert a total pressure of 75 cm of mercury . Calculate the partial pressure of the gas 2-