Home
Class 12
CHEMISTRY
The molarity of pure water is...

The molarity of pure water is

A

18

B

50

C

55.6

D

100

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Mass of 1 L or 1000 ml water = 1000 mL `xx` 1 g m`L^(-1)` (Density of water at `4^(@)`C) = 1000 g
Number of moles of water in its 1L `=(1000g)/(18gmol^(-1))=55.55mol`
Hence, molarity of pure water is 55.6.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The molality of pure water is

The molarity of pure water at 4^(@)C is

The temperature at which molarity of pure water is equal to its molality is :

The temperature at which molarity of pure water is equal to its molality

Calculate the molarity of pure water (d = 1 g//L)