Home
Class 11
CHEMISTRY
A sample of H(2) SO(4) (density 1.787 g ...

A sample of `H_(2) SO_(4)` (density `1.787 g mL^(-1)`) si labelled as 86% by weight. What is the molarity of acid? What volume of acid has to be used to make `1 L` of `0.2 M H_(2) SO_(4)` ?

Text Solution

Verified by Experts

`H_(2) SO_(4)` is 86% by weight
`:.` weight fo `H_(2) SO_(4) = 86 g`
Weight of solution `= 100 g`
`:.` Volume of solution `= (100)/(1.787) mL = (100)/(1.787 xx 1000) L`
`M_(H_(2)SO_(4)) = (86)/(98 xx (100)/(1.787 xx 1000)) = 15.68`
Let `V mL` of this `H_(2) SO_(4)` are used to prepare `1 L` of `0.2 M`
`H_(2) SO_(4)`
`:.` mmoles of concentrated `H_(2) SO_(4)` = mmoles of dilute `H_(2) SO_(4)`
`:. V xx 15.68 = 1000 xx 0.2`
`:. V = 12.75 mL`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bottle of commercial sulphuric acid (d = 1.787 g mL^(-1)) is 86% by weight. a. Whatis molarity of the acid? b. What volume of the acid has to be used to make 1 L of 0.2 M H_(2) SO_(4) ? c. What is the molality of the acid?

Molarity of 0.2 N H_(2) SO_(4) is

Calculate pH of 0.005 M H_(2)SO_(4) .

Calculate the pH of 0.125M of H_(2)SO_(4) .

The weight of solute present in 200 ml of 0.1 M H_(2)SO_(4)

Conc. HCl is 38% HCl by mass. What is the molarity of this solution is d=1.19 g cm^(-3) ? What volume of conc. HCl is required to make 1.00 L of 0.10 M HCl?

The milliequivalents in 60 ml of 4.0 M H_(2)SO_(4) is :

What will be the pOH of 0.5xx10^(-4)M H_(2)SO_(4) solution ?