Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the molarity of a solution co...

Calculate the molarity of a solution containing `5 g` of NaOH in `450 mL` solution.

Text Solution

Verified by Experts

`M=(W_(2) xx 1000)/(Mw_(2) xx "volume of solution in mL") `
`(5g xx 1000)/(40g mol^(-1) xx 450 mL)`
`=0.278 mol L^(-1)`
`=0.278 mol dm^(-3)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the molarity of a solution containing 2.3 moles of solute dissolved in 4.6 litres.

Calculate the molality of an aqueous solution containing 3.0g of urea (mol.mass=60) in 250g of water.

Calculate the normality of oxalic acid solutions containing 0.895 g crystals in 250 cm^(3) of its solutions.

Calculate the molarity of NaOH solution prepared by disolving '4g' of it in 250ml of water.

Calculate the molarity of KCl solution prepared by dissolving 7.45 g of KCl in 500 mL of the solution. (d_(sol) = 1.2 g mL^(-1))

Calculate the molarity of a solution obtained by mixing 100 mL of 0.3 M H_2 SO_4 and 200 mL of 1.5M H_2 SO_4

Calculate the normality of solution containing 3.15 g of hydrated oxalic acid (H_2C_2O_4. 2H_2O) in 250 ml of solution ( Mol. Mass = 126).

The pH of a solution containing "0.1 N NaOH" solution is ..........

Calculate the molarity of KOH in solution prepared by dissolving 5.6 g in enough water to form 250 mL of the solution.